Składając do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie interpretacji, należy każdorazowo sprawdzić, czy rzeczywiście dotyczy on „zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę [...] składek na ubezpieczenia społeczne". Ze sformułowania zawartego w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że przedmiotem interpretacji ZUS mogą być tylko przepisy skierowane do przedsiębiorcy, które regulują  obowiązek uiszczania składek i ich wysokości.

Oznacza to, że ZUS najpewniej odmówi interpretacji dotyczącej obowiązków informacyjnych czy technicznych, np. obowiązku przekazywania imiennych raportów miesięcznych. Nie będzie też interpretował przepisów proceduralnych, np. regulujących kontrolę wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Podobnie jest z interpretacjami  w sprawach podatkowych. Minister  finansów na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Mając na uwadze istniejące wątpliwości, warto  przy składaniu wniosku o interpretację ZUS , wyjaśnić dokładnie, jak wątpliwe przepisy wpływają na  obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Na marginesie trzeba zaznaczyć, że ZUS sam sugeruje czasem alternatywną formę potwierdzania prawidłowości stanowiska przedsiębiorcy – wystąpienie przez niego z zapytaniem. Z możliwości takiej można oczywiście skorzystać, należy jednak pamiętać, że uzyskana odpowiedź nie daje przedsiębiorcy żadnej formalnej ochrony – w przeciwieństwie do interpretacji, wydawanej w formie decyzji ZUS.

—oprac. mrz

Autor jest radcą prawnym w zespole ds. Postępowań Podatkowych PwC