Gdy zakładowe regulacje na to wyraźnie nie wskazują, świadczenie to należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 1420 z 22 października 2013 r. (WPI/200000/451/1420/2013).
W tej sprawie, działając w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wnioskodawca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji. W podaniu wskazał, że obejmuje swoich pracowników tzw. pakietem kafeteryjnym, w zakresie którego pracownik może wybrać objęcie opieką medyczną, kartę multisport, bony różnego rodzaju sklepów albo bilety do kina. Świadczenie to jest uregulowane tak w umowach o pracę zawieranych z każdym pracownikiem, jak też w treści regulaminu wynagradzania obowiązującego u pracodawcy. Zapisano tam, że „W ramach stosunku pracy pracownik otrzyma od pracodawcy pakiet pracowniczy, obejmujący m.in. pakiet medyczny, karnet na zajęcia sportowe lub bony do wybranych przez pracownika sklepów, czyli tzw. pakiet kafeteryjny. Łączna wartość pakietu pracowniczego wyniesie nie więcej niż 404 zł netto miesięcznie i będzie stanowić jeden ze składników wynagrodzenia pracowniczego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pakiet ten zwiększy również podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń". Wartość pakietu nie jest kumulowana z miesiąca na miesiąc. Jeśli pracownik z jakichś powodów nie wykorzysta go w danym miesiącu, nie przysługuje mu roszczenie o zwiększenie wartości pakietu w kolejnym miesiącu. Pracownicy nie ponoszą częściowej odpłatności za ten pakiet. Objęcie zatrudnionych pakietem zostało uregulowane w obowiązującym w zakładzie regulaminie wynagradzania. Brak jest natomiast w jego treści jakiejkolwiek wzmianki na temat prawa do tego świadczenia w trakcie niezdolności do pracy. W praktyce pakiet przysługuje jednak również osobom przebywającym na zwolnieniu chorobowym, urlopie macierzyńskim, ojcowskim i rodzicielskim, które pobierają z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub macierzyński. Wartość pakietu przysługującego za okres, w którym zatrudniony pobiera jedno z tych świadczeń, stanowi przychód ze stosunku pracy. Wnioskodawca uważał, że jego wartość nie podlega zwolnieniu ze składek w części przypadającej za okres, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym, urlopie macierzyńskim, ojcowskim lub rodzicielskim. ZUS podzielił stanowisko wnioskodawcy.
Komentarz eksperta
dr Marcin Wojewódka radca prawny w kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy" sp.k.
Należy w pełni zgodzić się z interpretacjami dokonanymi tak przez samego wnioskodawcę, jak też przez ZUS. Jak wynika z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.), do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie wlicza się składników wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli: