To decyzja nr 1319 lubelskiego oddziału ZUS z 2 października 2013 r. (WPI/200000/451/1319/ 2013).
We wniosku do ZUS o wydanie interpretacji klub sportowy wskazał, że prowadzi działalność w zakresie gry w hokeja na lodzie jako spółka non profit i uczestniczy w rozgrywkach w tej dyscyplinie. Drużyna uczestnicząca w rywalizacji składa się z profesjonalnych zawodników, z którymi klub zawiera umowy o świadczenie usług sportowych. Na jej mocy każdy zawodnik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie za świadczoną usługę, które nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, oraz ekwiwalent miesięczny, płatny do 10. dnia kolejnego miesiąca za wyrażenie bezterminowej zgody na wykorzystywanie imienia, nazwiska i wizerunku zawodnika przez klub. Zawodnicy pisemnie akceptują takie udostępnienie podobizny, a zgoda obejmuje uprawnienie klubu do wykorzystywania wizerunku również po rozwiązaniu umowy. Przy czym okres trwania tej zgody nie jest dodatkowo wynagradzany. Zgoda po rozwiązaniu kontraktu jest rekompensowana ekwiwalentem otrzymywanym w czasie jego obowiązywania. Zawodnicy otrzymują więc comiesięcznie świadczenie składające się z dwóch części: wynagrodzenia za usługę i ekwiwalentu za zgodę na udostępnianie wizerunku.
W tej sytuacji wnioskodawca nabrał wątpliwości, czy prawidłowo traktuje przychód z ekwiwalentu za udostępnianie wizerunku przy opłacaniu składek społecznych. Zdaniem klubu przychodem zawodnika, od którego należy naliczać obowiązkowe składki, jest jedynie ten za świadczoną usługę, a nie ten za udostępnienie wizerunku. Wnioskodawca uznał bowiem, że do przychodów, jakie uzyskują zawodnicy z umowy przedstawionej we wniosku, należy stosować zasady z art. 18 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, gdy zawodnik otrzymuje wynagrodzenie stałe, tj. w stawce miesięcznej. A i ekwiwalent za udostępnienie wizerunku jest wypłacany w stawce miesięcznej. I co więcej nie jest przychodem wynikającym z wykonywania usług na mocy umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.), lecz przychodem z innych praw majątkowych. ZUS nie podzielił zdania wnioskodawcy.
Komentarz eksperta
dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy" sp.k.
W pełni zasadnie ZUS uznał, że stanowisko wnioskodawcy co do ustalenia podstawy wymiaru składek dla zawodników otrzymujących wynagrodzenie za świadczoną usługę sportową w stałej miesięcznej wysokości jako zadeklarowanej kwoty (zgodnie z art. 18 ust. 7 ustawy o sus) jest nieprawidłowe. Twierdzenia wnioskodawcy nie bronią się nawet bez głębszej analizy przepisów. Z samego opisu stanu faktycznego wynika jednoznacznie, że sam wniosek był próbą uzyskania korzystnej interpretacji, która pozwoliłaby wnioskodawcy zaoszczędzić na opłacaniu obowiązkowych składek społecznych. Klubowi sportowemu nie sposób przyznać racji. Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 7 ustawy o sus podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w jej art. 6 ust. 1 pkt 4 (tj. osób wykonujących pracę na podstawie m.in. umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług), stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia, z zastrzeżeniem ust. 3, 9 i 10. Jednocześnie z ust. 3 tego artykułu wynika, że podstawę wymiaru składek emerytalnych i rentowych zleceniobiorców ustala się zgodnie z ust. 1, jeżeli w umowie agencyjnej lub zlecenia albo w innej o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy o zleceniu, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.
Hokeiści otrzymują comiesięcznie wynagrodzenie w stałej wysokości, wynikającej z umowy o świadczenie usług sportowych. W konsekwencji należy uznać, że odpłatność za wykonywanie umowy określono kwotowo. Skutkuje to obowiązkiem ustalenia podstawy wymiaru składek społecznych zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy o sus. Stąd kwota wynagrodzenia za świadczenie usług sportowych otrzymana przez zawodnika w miesiącu będzie miała bezpośrednie odzwierciedlenie w podstawie wymiaru danin dla ZUS. Wypłacany w stałej miesięcznej kwocie ekwiwalent za udostępnienie przez zawodnika prawa do swojego wizerunku, nawet gdy otrzymuje on też z tej samej umowy wynagrodzenie za wypełnianie obowiązków wynikających z umowy o świadczenie usług sportowych, jest podstawą wymiaru obowiązkowych składek ZUS.?