Świadczenie przedemerytalne to rodzaj pomostu między pracą a emeryturą dla tych, którzy utracili etat, a nie kwalifikują się do tego, aby uzyskać wcześniejszą emeryturę. Zasady ustalania prawa do świadczeń przedemerytalnych przyznawanych przez ZUS, tryb postępowania o ich przyznanie oraz wypłatę określa ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 170).

Uprawnieni do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, którzy są sprawni, nie są skazani tylko na te nieduże pieniądze. Mogą podjąć działalność zarobkową i uzyskiwać z tego przychód. Jeśli jednak jest to działalność podlegająca obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub pełnienie służby, świadczenie w pełnej wysokości dostaną tylko wtedy, gdy uzyskiwane zarobki zmieszczą się w określonym limicie > patrz tabelka.

Ważny rodzaj działalności

Ograniczone możliwości dorabiania mają ci uprawnieni do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, którzy uzyskują przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. A do takich należy m.in.:

- zatrudnienie w ramach stosunku pracy,

- praca na podstawie umowy o pracę nakładczą,

- praca w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,

- praca na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia lub współpracy przy wykonywaniu tych umów,

- wykonywanie pozarolniczej działalności (w tym gospodarczej) oraz współpraca przy jej prowadzeniu,

- praca wykonywana odpłatnie, na podstawie skierowania, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Nie ma przy tym znaczenia, że jedną z podanych działalności, objętą wymogiem ubezpieczeń społecznych, wykonuje osoba, która w konkretnym przypadku jest zwolniona z opłacania składek (np. ma inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń lub prawo do renty rodzinnej). Przychód z takiej aktywności zawodowej też wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

Krezusi w służbach

Bez ograniczeń nie mogą także dorabiać osoby uprawnione do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, które uzyskują przychód ze służby (m.in. w: Wojsku Polskim, Policji, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Straży Granicznej, Urzędzie Ochrony Państwa czy Biurze Ochrony Rządu). Wprawdzie działalność ta nie jest objęta składką, ale przepisy wymieniają ją jako tę, z której uzyskiwany wysoki przychód może wpłynąć na wypłatę świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Artyści bez ograniczeń

Niewiele jest natomiast rodzajów działalności, których wykonywanie uprawnia świadczeniobiorcę do uzyskiwania przychodu w nieograniczonej wysokości. Należą do nich tylko te, od których nie trzeba opłacać składek (np. umowy o dzieło zawarte z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywane na jego rzecz). Na wypłatę świadczenia nie wpływa też przychód z tytułu praw autorskich i patentowych, a także honorariów za działalność twórczą lub artystyczną.