- Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 do 15 marca 2013 r. Przysłał nam zwolnienie lekarskie na czas choroby od 8 do 27 marca. Czy za ten okres ma prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Tak

za okres od 16 do 27 marca, ale pod warunkiem, że przed urlopem bezpłatnym był zatrudniony przez minimum 30 dni.

Zasadą jest, że świadczenie za czas niezdolności do pracy – wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek – przysługuje pod warunkiem, że ta niedyspozycja powstanie w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Urlop bezpłatny jest tu wyjątkiem. Choć stanowi przerwę w ubezpieczeniach, to jeśli pracownik w tym czasie zachoruje, ale jego absencja będzie trwała jeszcze po zakończeniu wolnego, otrzyma świadczenie. Oczywiście dostanie je tylko za te dni choroby, które przypadną po zakończeniu bezpłatnego.

Uprawnienia te zależą jednak jeszcze od jednego czynnika – czy zatrudniony ma tzw. okres wyczekiwania na prawo do świadczenia. Chodzi o 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Gdy pracownik zachorował w czasie urlopu bezpłatnego, trzeba cofnąć się do okresu sprzed tego wolnego. Przerwa w opłacaniu składek z tego powodu nie jest przeszkodą do doliczenia stażu ubezpieczeniowego poprzedzającego rozpoczęcie urlopu.

- Za zgodą pracownika udzieliliśmy mu urlopu bezpłatnego na luty i marzec 2013 r. – na czas wysłania go do pracy w innym zakładzie. Zatrudniony zachorował w trakcie tego skierowania. Kto powinien wypłacić mu świadczenie za czas absencji? Czy pieniądze należą się z obydwu firm?

Nie

Pieniądze za czas niezdolności do pracy – wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek – powinien wypłacić tylko ten pracodawca, u którego ta osoba pracuje na podstawie skierowania. Jeśli jednak pracownik będzie nadal chorował po zakończeniu urlopu bezpłatnego, to od 1 kwietnia br. będą mu się należały świadczenia od macierzystego pracodawcy. Druga firma powinna od tego dnia wstrzymać wypłatę pieniędzy za czas choroby.

- 31 marca kończy się urlop bezpłatny naszego pracownika. W tym samym dniu ustaje też jego zatrudnienie w naszym zakładzie. Zatrudniony przysłał nam zwolnienie lekarskie na okres od 17 marca do 4 kwietnia. Czy to zwolnienie mamy przekazać do ZUS?

Tak

Należy do niego dołączyć zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Na tej podstawie ZUS albo podejmie wypłatę zasiłku od 1 kwietnia, albo jej odmówi. Będzie to już zależało od sytuacji zwolnionego.

Nie dostanie pieniędzy, jeśli np. etat nie był jego jedyną pracą zarobkową (pracuje również w innym zakładzie, prowadzi własną działalność itp.), ma prawo do emerytury, renty czy świadczenia przedemerytalnego albo prowadzi gospodarstwo i może się ubezpieczyć w KRUS jako rolnik. W sprawie oświadczenia w tym zakresie ZUS będzie się już kontaktował bezpośrednio z pracownikiem.

- Od 1 marca zatrudniamy pracownika, który do końca lutego pracował w innej firmie. Przez ostatnie trzy miesiące poprzedniego (rocznego) zatrudnienia korzystał z urlopu bezpłatnego. Zachorował 15 marca. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego?

Tak

Dla pracowników okres wyczekiwania na prawo do świadczeń za czas niezdolności do pracy to 30 dni. Dopiero od 31. dnia ubezpieczenia chorobowego zwolnienia są płatne. Okres wyczekiwania nie jest jednak równoznaczny z czasem trwania aktualnego zatrudnienia. Można tu doliczyć wcześniejsze ubezpieczenie chorobowe (z jakiegokolwiek tytułu – zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne).

Jest jednak warunek – przerwa między okresami tych ubezpieczeń nie może przekroczyć 30 dni, chyba że wynikała z korzystania z urlopu wychowawczego, bezpłatnego albo odbywania służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Ten warunek pracownik spełnił. Przerwa między obecnym i wcześniejszym zatrudnieniem (ubezpieczeniem) była co prawda dłuższa niż 30 dni, ale jej powodem był urlop bezpłatny.

Podstawa prawna:

art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 2 i 3, art. 13 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)