Na podpis prezydenta czeka ustawa abolicyjna dla przedsiębiorców, która zniweluje ZUS-owskie zadłużenie tym, którzy prowadzili działalność gospodarczą między styczniem 1999 r. a lutym 2009 r. Dług zostanie umorzony na wniosek płatnika składek złożony w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy. To z kolei nastąpi po 14 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Grupa uprawnionych

Abolicja nieopłaconych składek należnych za okres między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. dotyczyć będzie tych przedsiębiorców, których zadłużona firma została zlikwidowana przed 1 września 2012 r. Chodzi o osoby prowadzące biznes na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, twórców i artystów oraz wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

24 miesiące na wniosek

ZUS nie będzie jednak umarzał zaległości składkowych z urzędu. Osoba zalegająca z opłatami będzie musiała złożyć wniosek w tej sprawie w terminie dwóch lat od dnia wejścia w życie uchwalonej ustawy.

Jeśli jednak ZUS wyda decyzję o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym lub o wysokości zadłużenia z tytułu składek na te ubezpieczenia po wejściu w życie tej ustawy, dłużnik będzie miał 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tego orzeczenia na złożenie podania o umorzenie tej zaległości (chyba że termin 24 miesięcy od wejścia w życie ustawy okaże się dłuższy i przez to korzystniejszy).

Skutki abolicji

Umorzenie zadłużenia składek społecznych będzie równoznaczne z umorzeniem nieopłaconych składek zdrowotnych i na Fundusz Pracy za ten sam okres oraz należnych od nich odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia, opłat dodatkowych, a także kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.

Niektóre długi składkowe mogą jednak zablokować abolicję. A to dlatego, że warunkiem wydania decyzji pozytywnej dla płatnika jest brak na dzień jej wystawiania tych długów składkowych, których nie można umorzyć (chodzi np. o składki za zatrudnianych pracowników czy zleceniobiorców). Dawny biznesmen będzie mógł się ubiegać o abolicję, jeśli ZUS na jego wniosek rozłoży mu te nieumarzalne należności na raty.

Płatnik musi jednak zawrzeć z ZUS układ ratalny najpóźniej w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (spłata może zostać rozłożona na raty realizowane w terminach wykraczających poza ten okres).

Ulga obniża staż emerytalny

Ubiegając się o abolicję przedsiębiorca musi pamiętać o konsekwencjach umorzenia zadłużenia. Korzystna dla niego decyzja to z jednej strony zwolnienie z obowiązku spłaty długu.

Z drugiej jednak strony okresów, za które zaległości zostaną umorzone, ZUS nie uwzględni mu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury czy renty z ubezpieczeń społecznych ani innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Umorzone składki nie będą stanowiły przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.