- Co mamy zrobić, jeśli pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie już po siedmiu dniach od jego wydania, a w międzyczasie wpłynęło pocztą późniejsze zwolnienie? Czy należy obniżyć zasiłek chorobowy za obydwa zwolnienia lekarskie, czy tylko za to pierwsze? Jak liczyć okres opóźnienia w dostarczeniu zaświadczenia? – pyta czytelniczka.
Każde L-4 należy w tym przypadku traktować odrębnie. Dlatego świadczenie wolno obniżyć tylko za okres tego zwolnienia, które doręczono z opóźnieniem.
Ustawowy termin
Zwolnienie lekarskie (które obecnie jest wydawane na druku ZUS ZLA) pracownik ma obowiązek dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Tak stanowi art. 62 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Przyjmuje się, że datą otrzymania zaświadczenia lekarskiego jest dzień jego wystawienia przez medyka. Odstępstwo od tej zasady jest możliwe, gdy pracownik udowodni, że otrzymał zaświadczenie później niż data, jaką lekarz wpisał na zwolnieniu.
Ustalając siedmiodniowy termin na przekazanie zaświadczenia lekarskiego, nie uwzględnia się dnia, w którym pracownik je otrzymał. Czas ten zaczyna biec od następnego dnia po uzyskaniu zaświadczenia. Gdy zaświadczenie wpłynie pocztą, uznaje się, że zostało dostarczone w dacie ze stempla pocztowego.
Gdy siódmy dzień od otrzymania L-4 przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (w niedzielę lub święto), to termin na dostarczenie zwolnienia przesuwa się na pierwszy najbliższy dzień roboczy.
Kara za opóźnienie
Gdy pracownik nie dotrzyma tego terminu i nie może się usprawiedliwić, za czas L-4 otrzyma niższy zasiłek. Obniżenie wynosi 25 proc. świadczenia i dotyczy stawki dziennej, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej na zwolnieniu lekarskim do dnia jego dostarczenia włącznie (art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Z taką konsekwencją nie musi się liczyć osoba, która za czas całego zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy (za 33 lub 14 dni w roku kalendarzowym). Ta sankcja nie dotknie też pracownika, który otrzymał L-4 na okres krótszy niż osiem dni, bo obniżenie można zastosować dopiero od ósmego dnia absencji wskazanej w zaświadczeniu.
Jeśli L-4 obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy, to obniżyć można wyłącznie to drugie świadczenie.
Przykład
Pan Henryk, 56-letni rencista pracujący jako palacz na 1/2 etatu, otrzymuje miesięcznie stałe wynagrodzenie w wysokości 1200 zł. W 2012 r. przebywał już na zwolnieniu lekarskim przez sześć dni. Do wykorzystania limitu wynagrodzenia chorobowego płatnego w 2012 r. zostało mu jeszcze osiem dni absencji (osoby powyżej 50. roku życia otrzymują to świadczenie za 14 dni w roku).
Dostarczył L-4 na okres od 12 września do 13 października (30 dni), wydane 13 września. Powinien dostarczyć L-4 najpóźniej 20 września, a zrobił to dopiero 26. dnia tego miesiąca. Dlatego świadczenie powinno zostać obniżone od ósmego dnia absencji, tj. od 19 września. Jednak z uwagi na to, że nie wolno zmniejszać wynagrodzenia chorobowego, pracownik otrzyma:
- pełne wynagrodzenie chorobowe od 12 do 19 września,
- obniżony o 25-proc. zasiłek chorobowy od 20 do 26 września,
- pełny zasiłek chorobowy za kolejne dni L-4.
Ustalając datę dostarczenia kolejnych zwolnień lekarskich, każde z nich należy traktować odrębnie.
Nawet jeśli zatrudniony naraz przyniesie dwa lub więcej L-4, trzeba ustalić, kiedy wydano konkretne zaświadczenie i czy pracownik je dostarczył w ciągu siedmiu dni od otrzymania.
Przykład
Pani Alina, pracownica, dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie wydane na okres od 2 do 27 września dopiero 28. dnia tego miesiąca, razem z kolejnym L-4 obejmującym okres od 28 września do 10 października.
W 2012 roku nie chorowała. Dlatego najpierw ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a od 34. dnia absencji zdrowotnej – do zasiłku chorobowego.
Tylko pierwsze L-4 dostarczyła po terminie; drugie przyniosła w dniu jego wydania. Za to pierwsze zwolnienie przysługuje jej w całości wynagrodzenie chorobowe, a tego się nie obniża w razie dostarczenia zwolnienia z opóźnieniem.