Przepisy wprowadzające od 1 marca 2011 r. nowe zasady dorabiania do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych utrzymały dotychczasowe obowiązki świadczeniobiorców oraz płatników składek związane z uzyskiwaniem przychodów. Świadczeniobiorca musi więc niezwłocznie poinformować ZUS o tym, że podjął działalność zarobkową (objętą obowiązkiem ubezpieczeń społecznych) lub wstąpił do służby, a także o wysokości uzyskiwanego przychodu.

W terminie do końca maja uprawniony do świadczenia musi też przekazać do ZUS informację o łącznej wysokości swoich zarobków w poprzednim roku rozliczeniowym. Po taką informację zarabiający powinien zwrócić się do swojego płatnika składek – najczęściej pracodawcy lub zleceniodawcy. Ten z kolei ma obowiązek wystawić zaświadczenie potwierdzające przychód wypłacony w całym poprzednim roku rozliczeniowym.

Przepisy nie przewidują wzoru zaświadczenia, na którym trzeba wykazać przychód osoby uprawnionej. Takiego urzędowego formularza nie opracował również ZUS. W zasadzie obowiązuje więc dowolność formy poświadczenia zarobków.

Zaświadczenie powinno jednak zawierać określone elementy, które pozwolą na uznanie tego dokumentu przez ZUS oraz umożliwią prawidłowe rozliczenie wykazanego w nim przychodu. Konieczne jest zatem wykazanie danych identyfikujących osobę uprawnioną do świadczenia oraz firmy, która ją zatrudniała, tj. dane płatnika (nazwę, adres siedziby) oraz świadczeniobiorcy (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości, PESEL).

Wskazane jest też umieszczenie symbolu i numeru świadczenia/zasiłku przedemerytalnego, do którego uprawniona jest ta osoba. W dalszej kolejności należy wykazać jej przychód. Całość trzeba opatrzyć pieczątką firmową, a także podpisem oraz pieczątką imienną osoby upoważnionej,  sporządzającej dokument.

Osoby, które same są płatnikami składek na swoje ubezpieczenia (np. prowadzący działalność czy artyści), potwierdzają wysokość swoich przychodów własnym oświadczeniem.