Skoro pracownik faktycznie nie wykonywał w tym czasie pracy, to należy złożyć formularz ZWUA w trybie korekty, tj. zaznaczyć znakiem X pole 02 w bloku I „Dane organizacyjne". W pozostałych blokach należy podać wszystkie prawidłowe dane, w tym datę wyrejestrowania z dniem zgłoszenia (od 1 stycznia 2012 r.) i kod przyczyny wyrejestrowania 100 (ustanie tytułu do ubezpieczeń). W ten sposób zostanie „wyzerowane" zgłoszenie tej osoby do ubezpieczeń.

Nie. Jest to sytuacja szczególna, kiedy to zleceniobiorca do celów ubezpieczeń społecznych traktowany jest jak pracownik. W związku z tym, po pierwsze, z tytułu wykonywania takiej umowy zlecenie podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Po drugie, płatnikiem składek na jego ubezpieczenia jest tutaj pracodawca (a nie zleceniodawca).

Ponieważ osoba, o której mowa w pytaniu, wykonywała w ramach umowy-zlecenia pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, to do celów ubezpieczeń społecznych traktowana jest jak pracownik. Za pracownika w świetle art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.) uważa się bowiem nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy, ale również taką, która wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeżeli:

W świetle uchwały Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09) pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z innym podmiotem, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne za tę osobę. W konsekwencji tej uchwały to podmiot, na rzecz którego wykonywana jest praca w ramach umowy cywilnoprawnej, ma obowiązek rozliczać i opłacać składki należne za taką osobę, tak jak za osobę wykonującą pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracodawcą. Pracodawca powinien wykazać przychód uzyskany z tej umowy wraz z tym osiągniętym z tytułu stosunku pracy, w składanym za tę osobę imiennym raporcie miesięcznym i rozliczyć od niego składki na zasadach dotyczących pracowników.

W tej szczególnej sytuacji zleceniodawca nie powinien zgłaszać zleceniobiorcy do ubezpieczeń. W związku z tym czytelnik musi skorygować zgłoszenie do ubezpieczeń. Zleceniodawca powinien tę osobę  wyrejestrować z ubezpieczeń z kodem 04 11 0 0 z dniem zgłoszenia.

Błędną informację zawsze należy poprawić, tak samo jest w tym przypadku.

Prawo do emerytury zgłasza się, podając odpowiedni znak w piątym znaku kodu tytułu ubezpieczenia. Aby skorygować błędny kod tytułu ubezpieczenia płatnik składek musi najpierw złożyć wyrejestrowanie z ubezpieczeń na druku ZWUA, podając z nim wszystkie informacje z nieprawidłowego zgłoszenia do ubezpieczeń, w tym kod tytułu bez informacji o prawie do emerytury. Następnie ponownie zgłasza tę osobę do ubezpieczeń już w poprawnym kodem. Jeśli pracownik miał prawo do emerytury już w momencie nawiązania stosunku pracy, to w tych dokumentach należy podać jako datę wyrejestrowania i zgłoszenia do ubezpieczeń dzień zawarcia stosunku pracy.

Zleceniobiorca ma prawo do zasiłku, jeśli został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a dziecko nie ukończyło pierwszego roku życia.

W takiej sytuacji składki od zasiłku macierzyńskiego muszą być rozliczone na ogólnych zasadach. Oznacza to, że obowiązkowe są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a wykazuje je w raporcie RCA zleceniodawca – jeśli to on wypłacił świadczenie. Raport RCA służy tu jednocześnie jako zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń z racji pobierania zasiłku. Za miesiąc, w którym zleceniodawca wypłaci zasiłek, musi zatem złożyć:

Składki z tytułu zasiłku macierzyńskiego należy następnie „przenieść" do deklaracji DRA, tj. wpisać je w polach nr 10, 11 i 12 bloku IV, czyli w polach właściwych do wykazywania składek finansowanych przez budżet państwa.