Jednym z warunków zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Dokumenty te należy złożyć do ZUS nie później niż do 30 czerwca 2020 r., chyba, że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania - przypomina Zakład.

Także sam wniosek o zwolnienie z opłacania składek powinien być przekazany do ZUS najpóźniej 30 czerwca 2020 r.

Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Może obejmować  100 proc. lub 50 proc. ich łącznej kwoty, w zależności od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na wskazany dzień albo w wysokości składek obliczonych od najniższej podstawy ich wymiaru (w przypadku przedsiębiorców opłacających składki wyłącznie za siebie oraz osób duchownych).

Czytaj też: Zwolnienie ze składek ZUS: tylko dwa tygodnie na wniosek

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub płatnik zatrudniający od 1 do 49 osób albo rozliczający składki jako spółdzielnia socjalna może uzyskać:

- zwolnienie za marzec także wówczas, gdy składka za ten miesiąc została już opłacona.

W tej sytuacji - jeśli przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj), a opłacił składkę za marzec - może wnioskować do ZUS o zwrot nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień. Wniosek ten można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub przekazać w postaci papierowej pocztą lub osobiście w placówce ZUS (wniosek RZS-P do wypełnienia i wydruku jest dostępny na www.zus.pl). Oczywiście zwrot nadpłaty jest możliwy tylko wtedy, gdy nie ma zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

- zwolnienie za kwiecień i maj będzie obejmowało tylko składki nieopłacone.

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start lub osoby wykonujące przed 1 kwietnia 2020 r. pozarolniczą działalność i opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia oraz w pierwszym miesiącu, za który składają wniosek (a może to być kwiecień albo maj) osiągnęły przychód w wysokości przekraczającej 15 681 zł, a ich dochód nie przekraczał 7 000 zł, mogą skorzystać ze zwolnienia za kwiecień i maj w wysokości należnych składek, nawet gdyby składki te zostały już opłacone.

W tej sytuacji mogą wnioskować do ZUS o zwrot nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za czerwiec. Wniosek ten można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P) lub przekazać w postaci papierowej pocztą lub osobiście w placówce ZUS.

W tym przypadku zwolnienie z obowiązku opłacenia składek także jest uwarunkowane brakiem zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze.

Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków nadpłata za kwiecień, maj rozliczy się na składki za czerwiec - informuje ZUS.