[i][b]Na pytania odpowiada Agnieszka Cedziło, starszy konsultant w PwC:[/b][/i]

[b]- Rozpoczynam pracę w Belgii u belgijskiego pracodawcy w charakterze informatyka. Tam też będę przez jakiś czas mieszkał. W Polsce pozostanie żona z dziećmi, tak więc tu mam stałe miejsce zamieszkania. Czy od wypłaconego mi wynagrodzenia zapłacę składki na ubezpieczenia społeczne i jeśli tak to, w którym kraju? Czy w takiej sytuacji powinienem dodatkowo opłacać składkę na Fundusz Pracy? [/b]

Do opisanej sytuacji ubezpieczeniowej trzeba zastosować rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej przepisy koordynacyjne).

Według jego przepisów wynagrodzenie czytelnika otrzymane od belgijskiego pracodawcy będzie oskładkowane w Belgii (kraju świadczenia pracy), zgodnie z obowiązującymi w tym kraju regulacjami. Fakt pozostawienia w Polsce centrum interesów życiowych nie ma tu żadnego znaczenia.

Nie ma potrzeby opłacania składki na Fundusz Pracy (FP). Przepisy koordynacyjne stosuje się również do świadczeń dla bezrobotnych. Zgodnie z nimi okres pracy u pracodawcy belgijskiego będzie potraktowany tak, jakby czytelnik był w tym okresie zatrudniony w Polsce u polskiego pracodawcy.

[ramka] [b]Więcej na ten temat w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/67482.html]Składki od dochodów uzyskanych za granicą[/link][/b][/ramka]

[b]- Ważna jest dla mnie możliwość otrzymania, w razie potrzeby, zasiłku dla bezrobotnych. Polski urząd pracy wymaga jednak co najmniej rocznego okresu zatrudnienia i opłacania składki na FP w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się jako osoba bezrobotna. A przecież belgijski pracodawca nie będzie opłacał składki na polski FP. Które państwo wypłaci mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli stracę pracę w Belgii?[/b]

Wystarczy, że belgijski pracodawca będzie przekazywał składki do belgijskiego systemu zabezpieczeń społecznych. Okres zatrudnienia u belgijskiego pracodawcy będzie się liczył do wspomnianych 365 dni (12 miesięcy). Polski urząd pracy, jeśli zasiłek miałby być wypłacany z polskiego systemu, doda (dokona tzw. sumowania) okres przepracowany w Belgii do okresu polskiego, aby osiągnąć łączny okres 12 miesięcy.

Zgodnie z przepisami koordynacyjnymi zasiłek dla bezrobotnych powinien, co do zasady, zostać wypłacony w kraju, w którym czytelnik ostatnio podlegał ubezpieczeniom społecznym. W związku z tym, jeśli straci on pracę w Belgii, jego prawo do zasiłku i wysokość tego zasiłku będą określone według prawa belgijskiego.

Jednak gdyby po zakończeniu zatrudnienia w Belgii czytelnik wrócił do Polski i tu znalazł zatrudnienie, po jego ewentualnej utracie, zasiłek wypłaciłby polski urząd pracy. Dokonałby wtedy sumowania okresów ubezpieczenia, gdyby staż polski był krótszy od wymaganych 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w urzędzie.

[ramka] [b]Czytaj więcej [link=http://www.rp.pl/temat/288861.html]o zasiłku dla powracających z zagranicy[/link][/b][/ramka]

[b]- A co się stanie, jeżeli belgijski pracodawca powierzy mi obowiązki, które miałbym wykonywać na terytorium Polski?[/b]

W takiej sytuacji, co do zasady, czytelnik powinien podlegać polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego. Pracodawca belgijski powinien zarejestrować się jako płatnik polskich składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i przekazywać składki do polskiego systemu.

[b]- Czy wtedy pracodawca belgijski będzie zobowiązany do opłacania składek na FP?[/b]

[b]Tak[/b], wówczas pracodawca belgijski odprowadzi wszystkie składki wymagane przez polskie przepisy, w tym sfinansuje składkę na FP. Jedynym wyjątkiem jest tutaj składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, która nie jest należna w przypadku zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy.

[ramka][b]Czytaj więcej [link=http://www.rp.pl/temat/56638.html]o miejscu wykonywania pracy[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Czytaj więcej w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/55631.html]Praca za granicą[/link][/b][/ramka]