[b]- Jestem członkiem zarządu w spółce z o.o. Obowiązki wykonuję na podstawie kontraktu menedżerskiego. Do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jestem zgłoszony przez spółkę jako zleceniobiorca. Zamierzam przystąpić do działalności prowadzonej przez żonę jako wspólnik w spółce cywilnej.
Czy w takiej sytuacji będę mógł obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tej działalności, a z umowy o zarządzanie mogę być zwolniony z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych?[/b]
[b]Tak.[/b] Osoba, która jest wspólnikiem w spółce cywilnej, w zakresie ubezpieczeń społecznych jest traktowana jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jeśli równocześnie wykonuje umowę-zlecenie lub inną umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] dotyczące zlecenia, mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń.
W takim wypadku prawo wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń jest uzależnione wyłącznie od wynagrodzenia (podstawy wymiaru) uzyskiwanego z umowy-zlecenia. Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a więc wypłacone w danym miesiącu wynagrodzenie) jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą,to obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń jest działalność.
Najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą to 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przyjętego do ustalenia rocznego limitu podstawy wymiaru składek. Niższa jest dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i
- w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,
- nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Minimalna podstawa wymiaru składek w ich przypadku, przez 24 miesiące kalendarzowe od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności, wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jest to 395,10 zł w 2010 r., a 411,80 zł od 1 stycznia 2011 r.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu członek zarządu zatrudniony na umowę-zlecenie po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej może wybrać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń działalność gospodarczą.
Ze zlecenia będzie wówczas podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnik składek (zleceniodawca) powinien wyrejestrować go z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego i ze zlecenia zgłosić go wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.