ZUS niechętnie zawiera układy ratalne z płatnikami. Na ponad 28 tys. wniosków złożonych w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku pozytywnie rozpatrzył zaledwie 7 tys. Wniosek o układ ratalny może bowiem zostać rozpatrzony tylko wówczas, gdy płatnik uregulował wcześniej część składek finansowaną przez ubezpieczonych. Spełnienie tego warunku staje się barierą nie do sforsowania.

[srodtytul]Uciążliwe zaległości[/srodtytul]

Płatnik, który nie reguluje na bieżąco swoich należności, musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty odsetek za opóźnienie, wynoszących obecnie 12 proc. Organ ubezpieczeniowy może także wymierzyć opłatę dodatkową wynoszącą 100 proc. nieopłaconych składek.

– Nie ma co liczyć na to, że należności wobec zakładu ubezpieczeniowego szybko się przedawnią, ponieważ podstawowy termin ich przedawnienia wynosi aż dziesięć lat, a każde działanie organu mające na celu wyegzekwowanie zaległych składek przerywa bieg tego terminu – ostrzega Beata Kuczek-Maruta, radca prawny.

Nieopłacone w terminie składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia, a także dodatkowa opłata podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub też egzekucji sądowej. Gdy dłużnik ma więcej wierzycieli, niezapłacone składki są uprzywilejowane co do kolejności spłaty.

[wyimek][b]28 tys. wniosków o układ ratalny zostało złożonych do ZUS[/b][/wyimek]

Szanse przedsiębiorcy na uniknięcie zapłaty zaległych składek są znikome.

[b]Zaległości wobec ZUS mogą utrudniać bieżące prowadzenie działalności gospodarczej. Uniemożliwiają np. aplikowanie o środki unijne, a także ubieganie się o zamówienie publiczne. [/b]

– Trudno więc nie zgodzić się z tym, że możliwość rozłożenia na raty zaległości podatkowych, częściowego lub całkowitego ich umorzenia czy odroczenia terminu płatności to szansa dla firm na uregulowanie swoich relacji z ZUS – mówi Beata Kuczek-Maruta.

Uzyskanie takich ulg okazuje się jednak trudne.

[srodtytul]Układ ratalny[/srodtytul]

Układy ratalne to ulgi przyznawane najczęściej. Płatnik, który chciałby rozłożyć na raty zaległe składki, musi przedstawić wniosek wraz z dokumentacją umożliwiającą ocenę zasadności udzielenia ulgi. Musi również uregulować koszty egzekucyjne, jeśli zadłużenie zostało już objęte egzekucją. Zawarty układ ratalny nie ma żadnego wpływu na bieżące należności płatnika i te powinny być regulowane w terminie.

[wyimek][b]7 tys. wniosków o rozłożenie należności na raty[/b] zostało rozpatrzonych pozytywnie przez ZUS od stycznia do sierpnia 2010 r.[/wyimek]

Rozłożenie na raty następuje w drodze umowy. Układ ratalny może dotyczyć jedynie składek finansowanych przez płatnika, tj. połowy składki emerytalnej, części składki rentowej oraz składki wypadkowej. [b]Rozłożeniu na raty podlegają również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wyjątek stanowią osoby indywidualnie prowadzące działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników.[/b] Im wszystkie składki mogą zostać rozłożone na raty. We wniosku należy określić proponowany okres spłaty.

– Rozłożenie na raty jest rozwiązaniem stosowanym wyjątkowo. Zasadą powinno być bowiem terminowe opłacanie składek – tłumaczyła na bezpłatnym szkoleniu Sylwia Feherpataky z oddziału I ZUS w Warszawie. Jeśli ZUS nie wyraża zgody na rozłożenie na raty zaległości, wydaje decyzję, od której można się odwołać do sądu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorkik.wojcik@rp.pl

[ramka]Czytaj więcej w serwisie:

[link=http://www.rp.pl/temat/219204.html] rp.pl » Dobra Firma » Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Kto i od jakiej umowy płaci składki » Przedsiębiorcy » Ulgi w składkach ZUS[/link] [/ramka]