Czytelnik powinien wystąpić o wydanie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych do ZUS. W tym celu powinien złożyć wniosek.

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca we wniosku musi przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Wniosek zawiera również firmę przedsiębiorcy oraz oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy.

Powinien podawać również numer NIP i numer w rejestrze przedsiębiorców w KRS albo w ewidencji działalności gospodarczej oraz adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania. Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Wniosek o wydanie podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.Interpretację ZUS musi wydać bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku.

Nie jest ona wiążąca, ale przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji.

[i]Podstawa prawna:

– art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=673E6D0761BBF244CE45CEDEDA666085?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link][/i]