[b]– Pobieram świadczenie przedemerytalne. Na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zamierzam uruchomić biznes. Czy z tej działalności będę musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne? Jeżeli tak, to od jakiej podstawy? A może z uwagi na pobieranie świadczenia przedemerytalnego obowiązkowa będzie dla mnie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne?[/b] – pyta czytelnik.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Natomiast chorobowe jest dla niej dobrowolne. Obowiązek ten istnieje od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia jej zaprzestania.

W myśl art. 9 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=538F000BD8C37BC1C68453E16C8324F5?n=1&id=184677&wid=327789]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa) osoby prowadzące działalność, które mają ustalone prawo do emerytury, z działalności gospodarczej podlegają dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jeśli biznesmen przystąpi do tych ubezpieczeń, objęty jest też ubezpieczeniem wypadkowym. Natomiast osoby te z mocy ustawy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, bo do niego może przystąpić tylko osoba, dla której ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe.

Art. 9 ust. 5 ustawy systemowej odnosi się jedynie do osób mających ustalone prawo do emerytury. Nie stosuje się go natomiast do pobierających świadczenie przedemerytalne. Oznacza to, że pobierający takie świadczenie po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z racji prowadzenia tego biznesu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla prowadzącego działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, ale nie niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Pamiętać jednak należy, że u osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która:

- w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej pozarolniczej działalności,

- nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przez 24 miesiące stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli więc czytelnik spełnia te warunki, składki społeczne może opłacać od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (jest to 395,10 zł). Jeżeli jednak tych wymogów nie spełnia, składki na ubezpieczenia społeczne będzie opłacał od 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1887,60 zł.

Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne w obu wypadkach czytelnik musi regulować od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 2592,46 zł.