[b]Czy pracę pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, który oprócz czynności zdefiniowanych w załączniku nr 1 jako pracę w warunkach szczególnych wykonuje również inne prace (niezdefiniowane), zalicza się do pracy w warunkach szczególnych?

Czy w przypadku braku możliwości zakwalifikowania do pracy w warunkach szczególnych należy odprowadzać składkę na FEP, traktując zatrudnienie w tych warunkach jak pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy?[/b] – pyta czytelnik.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=44BF404F6A6A8C678C5D4146EAD4B7BE?id=294728]Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237 poz.1656; ustawa)[/link] wskazuje rodzaje prac w szczególnych warunkach i prac o szczególnym charakterze, których wykonywanie uprawnia do emerytury pomostowej (załącznik nr 1 i nr 2 do ustawy).

Niezwykle istotne, aby praca w warunkach szczególnych była wykonywana w pełnym wymiarze czasu. Należy bowiem wskazać, że zgodnie z art. 3 ust. 1 i ust. 4 ustawy za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się tych wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy prace w pełnym wymiarze czasu pracy w szczególnych warunkach wykazane w załączniku nr 1.

[b]Zatem praca (nawet jeśli jest wskazana w załącznikach), jeżeli jest wykonywana w niepełnym wymiarze czasu pracy, nie zostanie uznana jako okres wykonywania pracy w warunkach szczególnych czy w szczególnym charakterze.[/b]

Natomiast wykonywanie innych prac niż prace określone w załącznikach do ustawy nie będzie zaliczane jako prace wykonywane w warunkach szczególnych. Zaliczenie wykonywanej pracy do kategorii prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze jest uzależnione od tego, czy dany rodzaj pracy jest wskazany w załączniku nr 1 lub nr 2.

Oznacza to, że każda inna praca, która w wymienionych załącznikach nie występuje, nie będzie zaliczona do kategorii prac w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze.

Jeśli chodzi o obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP), to ustawa w art. 35 ust. 1 wyraźnie wskazuje, że składki uiszcza się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

- urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;

- wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3.

Obowiązek opłacania składek na FEP powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.

Zatem pracodawca musi opłacać składki na FEP wyłącznie za pracownika wykonującego pracę w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze wskazane w załączniku nr 1 i nr 2 i wykonującego te prace w pełnym wymiarze czasu pracy.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Nie ma obowiązku opłacania składek na FEP za pracownika, który wykonuje prace inne niż wskazane załącznikach do ustawy lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.[/ramka]