[b]Na umowę o dzieło zatrudniliśmy pracownicę, która w naszej firmie przebywa na urlopie wychowawczym. Od wypłaconego jej wynagrodzenia z tego tytułu naliczyliśmy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Rozliczyliśmy je w raporcie ZUS RCA z kodem 01 10 xx. Pracownica poinformowała nas, że nie powinniśmy naliczać składek i zażądała zwrotu potrąconych kwot. Czy ma rację?[/b]

[b]Tak.[/b] Umowa o dzieło nie jest tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Od przychodu uzyskiwanego z takiej umowy trzeba odprowadzić składki na te ubezpieczenia tylko wtedy, gdy umowa taka została zawarta z własnym pracownikiem lub jeżeli w ramach takiej umowy praca jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Tak stanowi art. 8 ust. 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DCE9B93DC63CD6D1977CC8C9F1DA5A8E?n=1&id=333804&wid=338466]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585, dalej ustawa systemowa)[/link].

W okresie urlopu wychowawczego stosunek pracy ulega zawieszeniu. Pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Nie są więc spełnione warunki z art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

W konsekwencji [b]umowa o dzieło zawarta z osobą na urlopie wychowawczym nie rodzi obowiązku opłacania składek.[/b]

Pracodawca w dalszym ciągu jest zobowiązany do wykazywania za tę osobę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Ponieważ składki od umowy o dzieło zostały niesłusznie pobrane, płatnik musi przygotować korektę raportu ZUS RCA złożonego za ubezpieczoną i wykazać zerową podstawę wymiaru i zerowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Następnie musi zwrócić ubezpieczonej nienależnie potrącone składki finansowane z jej środków.