Od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy muszą odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) za każdego pracownika urodzonego po 31 grudnia 1948 roku i wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Taki obowiązek nakłada[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294728] ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1656[/link], dalej ustawa).
[b]Wymóg ten dotyczy też osób wykonujących prace górnicze, lecz tylko wówczas, gdy osoba taka uzyskała prawo do emerytury pomostowej.[/b] Konieczne jest spełnienie bowiem jeszcze jednego warunku wskazanego w art. 35 ust. 3 ustawy.
Taka osoba musi uzyskać najpierw prawo do emerytury pomostowej na podstawie tej ustawy, czyli osiągnąć co najmniej 55 lat życia (kobiety) i co najmniej 60 lat (mężczyźni), mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15-letni okres pracy górniczej, rozwiązać stosunek pracy, legitymować się okresem pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r.
Jaką aktywność zaliczamy do tych okresów, szczegółowo reguluje art. 50c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.[/link], dalej ustawa emerytalna).
To rozwiązanie uzupełniające w stosunku do emerytur i uprawnień górniczych. Chodziło bowiem o objęcie emeryturami pomostowymi tych osób, które nie spełniają warunków do uzyskania wcześniejszej emerytury górniczej określonej w ustawie emerytalnej. Jeśli więc taka osoba spełnia pozostałe wymogi, ma szansę starać się o emeryturę pomostową.
Obowiązek opłacania składek na FEP powstaje od miesiąca, w którym ZUS ustalił prawo do emerytury pomostowej i obejmuje okres wykonywania prac górniczych, o których mowa w art. 50c ustawy emerytalnej, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2010 r.