[b]– Członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej wykonuje pracę w spółdzielni i jest wynagradzany według zasad obowiązujących członków spółdzielni (udział w dochodzie).

Jest też jako członek spółdzielni zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Jego miesięczny dochód jest wyższy od minimalnego. W okresie wakacji ma dodatkowo umowę-zlecenie. Czy w takiej sytuacji ta umowa powinna być traktowana jako umowa zawarta z własnym pracodawcą?[/b]

[b]Nie.[/b] Przesądza o tym art. 9 ust. 1 – 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa)[/link].

W myśl tego przepisu [b]członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej (rsp), który równocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega wyłącznie jako członek rsp. Natomiast z umowy-zlecenia są one dla niego dobrowolne[/b]. Z tej umowy obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom tylko wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu członkostwa w rsp jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. 1276 zł, a 2010 r. 1317 zł).

[srodtytul]Różne podstawy[/srodtytul]

Za pracownika uważa się osobę, która z własnym pracodawcą zawarła umowę-zlecenie, umowę agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=53A5AD78717CA505A7D87C5DD2DEA37C?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] dotyczące umowy-zlecenia, albo umowę o dzieło lub umowy takie wykonuje na rzecz własnego pracodawcy. Tak stanowi art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

Jednak przepis nie ma zastosowania w przypadku członków rsp. Dla nich nie ma znaczenia, że umowę-zlecenie zawierają ze spółdzielnią, której są członkami, bo nie są jej pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy. A tylko do tych ostatnich odnosi się art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

Skoro członkowie rsp nie są jej pracownikami, to w razie zawarcia umowy-zlecenia z tą rsp umowa ta jest dla nich odrębnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że w czasie jej realizacji są dwa tytuły do ubezpieczeń, tj. członkostwo w rsp i umowa-zlecenie.

[srodtytul]Zgłoszenie jest dobrowolne[/srodtytul]

Członek rsp, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, z tytułu wykonywania umowy-zlecenia podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeśli skorzysta z zasady dobrowolności, wtedy będzie podlegał również ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli umowa-zlecenie jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy (rolniczej spółdzielni produkcyjnej). Wówczas powinien być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 xx xx.

Jeżeli nie złoży wniosku o dobrowolne objęcie go tymi ubezpieczeniami, rsp powinna z umowy-zlecenia zgłosić go wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, składając formularz ZUS ZZA, z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 xx xx.

Wówczas w okresie równoczesnego członkostwa w rsp oraz wykonywania zlecenia rsp będzie składała za ubezpieczonego raport:

- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 03 10 xx, gdzie będą wykazywane należne składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne z tytułu członkostwa w spółdzielni oraz

- ZUS RZA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 xx xx, gdzie będzie wykazywała należną składkę na ubezpieczenie zdrowotne z umowy-zlecenia.