[b]– Prowadzę działalność gospodarczą. Od 1 lipca 2008 r. przystąpiłem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i regularnie opłacałem składki na to ubezpieczenie. Ostatnio popadłem jednak w kłopoty finansowe, w związku z czym za kwiecień i maj 2009 r. nie opłaciłem składek.
Czy brak tej wpłaty spowodował, że ZUS wyłączył mnie z ubezpieczenia chorobowego i tym samym nie będę miał prawa do zasiłku chorobowego? Czy żeby nie „wypaść” z ubezpieczenia chorobowego, istnieje możliwość opłacenia składki po terminie?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Nieopłacenie składki na ubezpieczenie chorobowe spowodowało, że od 1 maja 2009 r. czytelnik nie podlega już ubezpieczeniu chorobowemu. Może jednak wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, co pozwoliłoby zachować ciągłość tego ubezpieczenia.
[srodtytul]Jak długo trzeba czekać[/srodtytul]
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność w rozumieniu[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=78ACBD02AF8A3185E6273C34E0FEEEC7?id=184677] ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa systemowa)[/link], w tym również działalność gospodarczą, podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek. Nabywa więc prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8D2EBDF4F0E8F0DAFD9DE9B431938D5D?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].
Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, pod warunkiem że przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
[srodtytul]Różne daty końcowe[/srodtytul]
Zasadą jest, że ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z ubezpieczenia (na druku ZUS ZWUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Ubezpieczenie może również wygasnąć od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom (np. od zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej).
Jeśli przedsiębiorca nie opłacił składki na ubezpieczenie chorobowe, opłacił ją po terminie lub w niepełnej wysokości, ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie pełnej należnej składki na to ubezpieczenie (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej).
Jedynie wówczas, gdy za część miesiąca osoba prowadząca pozarolniczą działalność pobrała zasiłek z tytułu choroby, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następnego po dniu, za który ten zasiłek przysługuje.
[srodtytul]Możliwość przywrócenia[/srodtytul]
W razie ustania ubezpieczenia chorobowego z powodu nieopłacenia w terminie należnej składki osoba prowadząca działalność gospodarczą może wystąpić z wnioskiem do dyrektora jednostki terenowej ZUS o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. We wniosku powinna podać przyczyny nieopłacenia lub nieterminowego opłacenia składki.
W uzasadnionych przypadkach na wniosek zainteresowanego ZUS wyraża zgodę na opłacenie składki po ustawowym terminie. W ten sposób ubezpieczenie chorobowe nie ulega przerwaniu i przedsiębiorca nie musi ponownie czekać 90 dni na powstanie prawa do zasiłku chorobowego.