Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Do tej pory zawsze pracowałem sam – nigdy nie zatrudniałem nikogo do pomocy. W sierpniu przyjmę do pracy dwie osoby na umowy o pracę na okres próbny oraz jedną na umowę-zlecenie. Czy będę miał obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za wszystkie nowe osoby? Gdzie szukać odpowiedzi? – pyta czytelnik.
[srodtytul]Firma płaci...[/srodtytul]
To, kto ma obowiązek opłacania składek na FGŚP, wynika z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=59E5818AA94429C09169A3D5D8EAD6AD?id=183265]ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.[/link]). Dotyczy to pracodawców, przy czym definicja, kto nim jest, jest szeroka. Zgodnie z art. 9 ustawy jest to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą wyłącznie na terytorium RP, to także przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą również na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie to również oddział banku zagranicznego, oddział instytucji kredytowej lub oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń, a także oddział lub przedstawicielstwo przedsiębiorcy zagranicznego. Takie podmioty mają obowiązek opłacać składki za pracowników na FGŚP.
Uiszczają one składki za osoby, które zatrudniają na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia czy umowy o pracę nakładczą – jeśli z tego tytułu zatrudnione osoby podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie ma w tym przypadku znaczenia wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ważny jest tylko obowiązkowy charakter tych ubezpieczeń. W przypadku czytelnika co do zasady taki obowiązek będzie, choć nie mamy pełnych danych o osobach, które mają przyjść do pracy. Znaczenie może mieć np. ich wiek, który może wpłynąć na zwolnienie z obowiązku uiszczania składek na FGŚP.
[srodtytul]... choć nie zawsze[/srodtytul]
Z obowiązku opłacania składek na FGŚP zwolniony jest bowiem ten pracodawca, który zatrudnia pracowników wracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Opłat nie ma przez 36 miesięcy liczonych od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu. Ponadto opłat nie ma także przez 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.
Pracodawca nie opłaca też składek na FGŚP za pracowników, którzy osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Składka na FGŚP wynosi 0,10 proc. podstawy wymiaru.[/ramka]