Przedsiębiorca, który chce przeczekać okres gorszej koniunktury lub z innych powodów nie może wykonywać działalności, ma możliwość zawiesić na pewien czas działalność.
Skorzysta z tego jednak tylko pod warunkiem, że nie zatrudnia pracowników. Wówczas za okres, w którym działalność nie będzie wykonywana, przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.
[srodtytul]Bez składek[/srodtytul]
Działalność może być zawieszona na czas nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 24 miesiące.
[b]Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na taki krok, musi zawieszenie biznesu zgłosić w organie ewidencyjnym, [/b]który następnie przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kopię wpisu o zawieszeniu.
Na tej podstawie ZUS sporządza dokumenty ubezpieczeniowe: wyrejestrowanie płatnika składek (formularz ZUS ZWPA), wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą (formularz ZUS ZWUA) oraz członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność (formularz ZUS ZCNA), jak również wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących (formularz ZUS ZWUA) i członków rodziny osób współpracujących (formularz ZUS ZCNA).
Wyrejestrowanie z ubezpieczeń następuje z dniem, w którym działalność nie jest już wykonywana. Jeżeli więc została zawieszona, np. od 10 czerwca, to składki na ubezpieczenia społeczne za czerwiec powinny zostać opłacone za okres od 1 do 9 czerwca.
ZUS zawiadamia przedsiębiorcę odrębnym pismem o wszystkich sporządzonych dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej.
W przypadku gdy do ZUS wpłynie z organu ewidencyjnego informacja o zawieszeniu wykonywania działalności przez przedsiębiorcę, a zakład stwierdzi, że dany płatnik nie wyrejestrował z ubezpieczeń osób będących pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy, powiadomi organ ewidencyjny oraz płatnika składek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy faktycznie nastąpiło zawieszenie działalności.
[srodtytul]I znów na własnym[/srodtytul]
Jeżeli po pewnym czasie prowadzący działalność zechce ją wznowić, powinien poinformować o tym fakcie organ ewidencyjny. Ten przekazuje do ZUS kopię wpisu o wznowieniu działalności. W oparciu o tę informację zakład sporządza dokumenty ubezpieczeniowe: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA) – tylko w przypadku, gdy nastąpiło wyrejestrowanie płatnika w związku z wcześniejszym zawieszeniem działalności, oraz zgłoszenie do ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA – zgodnie z podleganiem ubezpieczeniom wskazanym w ostatnim zgłoszeniu przed zawieszeniem działalności.
Jeżeli w okresie zawieszenia działalności wystąpiły zmiany, wskutek których zmieniły się zasady podlegania ubezpieczeniom lub kod tytułu ubezpieczenia, do złożenia dokumentów zgłoszeniowych do ubezpieczeń zobowiązany jest przedsiębiorca.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Bogdan od 2 kwietnia 2009 r. zawiesił działalność gospodarczą, z której podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W okresie zawieszenia działalności został zatrudniony na podstawie umowy o pracę za wynagrodzeniem niższym niż minimalne. Od 10 sierpnia planuje wznowienie działalności. Jeśli się na to zdecyduje, powinien złożyć druk ZUS ZZA i z działalności zgłosić się do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy z tego tytułu będzie chciał podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zgłoszenie powinno zostać przekazane na druku ZUS ZUA.[/ramka]
Po wznowieniu prowadzenia biznesu przedsiębiorca musi ponownie złożyć dokumenty zgłoszeniowe za wszystkie wyrejestrowane osoby podlegające ubezpieczeniom (np. za osoby współpracujące), jak i członków rodziny.
[srodtytul]Obowiązki płatnika[/srodtytul]
Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej[b] biznesmen musi złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA lub imienne raporty miesięczne za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności[/b] i powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Musi też tego dokonać za kolejny miesiąc, za który zostanie zadeklarowana na ubezpieczenia społeczne kwota w wysokości nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru składek.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pani Maryla wznowiła działalność gospodarczą od 8 kwietnia 2009 r. Prowadzi ją samodzielnie. Powinna zatem złożyć deklarację rozliczeniową za kwiecień i maj. Za kolejne miesiące będzie zwolniona z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej.[/ramka]
Przedsiębiorca ma też obowiązek złożenia deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA lub imiennych raportów miesięcznych za siebie lub osoby współpracujące za dany miesiąc, jeżeli od pierwszego dnia tego miesiąca nastąpi wznowienie prowadzenia działalności i powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a na ubezpieczenia społeczne zostanie zadeklarowana kwota w wysokości nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru składek.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Paweł wznowił prowadzenie działalności gospodarczej od 1 czerwca. W takiej sytuacji musi złożyć deklarację rozliczeniową za czerwiec. Za lipiec i kolejne miesiące będzie zwolniony z obowiązku składania deklaracji.[/ramka]
Na podstawie złożonych dokumentów rozliczeniowych, w których zostaną prawidłowo rozliczone należne składki od zadeklarowanych na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne kwot za pełny miesiąc, ZUS będzie mógł sporządzać dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące.
[srodtytul]Podmioty wpisane do KRS[/srodtytul]
W przypadku zgłoszenia, zawieszenia lub wznowienia działalności przez spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym spółka dodatkowo wypełnia odpowiednio dokumenty zgłoszeniowe lub wyrejestrowujące, zmieniające lub korygujące dane spółki jako płatnika składek: ZUS ZPA, ZWPA, które zostaną bezpośrednio przekazane przez sądy rejestrowe do odpowiedniej jednostki ZUS (zgodnie z adresem siedziby spółki). Natomiast wspólnicy spółek: komandytowej, jawnej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o., w związku z obowiązującą od 1 stycznia 2009 r. nowelizacją ustawy z 7 listopada 2008 r. – Ordynacja podatkowa, składają do ZUS odpowiednio zgłoszenie/wyrejestrowanie siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia na formularzu ZUS ZFA, ZUS ZWPA, z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL. Mogą tego dokonać również za pośrednictwem sądu rejestrowego.
[ramka][b]Uwaga [/b]
ZUS nie wyrejestruje płatnika, gdy zatrudnia on osoby, za które musi składać dokumenty ubezpieczeniowe (np. za zleceniobiorców).[/ramka]
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=i.rakowska@rp.pl]i.rakowska@rp.pl[/mail]