[b] Pracownik był w maju dwa dni na zwolnieniu lekarskim, ale nie przysługuje mu wynagrodzenie za czas choroby, bo był w okresie wyczekiwania. Czy trzeba zrobić za niego raport RSA? Jeśli tak, to z jakim kodem?[/b]

Tak, za pracownika, który jest w trakcie tzw. okresu wyczekiwania i nie przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za czas zwolnienia lekarskiego, należy sporządzić i przekazać raport ZUS RSA. Kod przerwy w opłacaniu składek, który należy tam wpisać, to 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku).

[srodtytul]Na pieniądze trzeba poczekać…[/srodtytul]

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym albo niezdolności pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie do 14 dni w roku kalendarzowym zachowuje on prawo do wynagrodzenia (art. 92 § 1 pkt 1 kodeksu pracy).

Zasadniczo prawo do zasiłku a także wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa jednak dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania, czyli 30 dni nieprzerwanego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Do tego okresu wlicza się również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm[/link].).

Warto zaznaczyć, że okresu choroby przypadającej w okresie wyczekiwania nie wlicza się do limitu 33 dni (14 dni), za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

[srodtytul]…choć nie wszystkich to dotyczy[/srodtytul]

Od zasady wyczekiwania są wyjątki. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do wynagrodzenia chorobowego zatem przysługuje:

- absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,

- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,

- ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,

- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.Z kodem 151

Nieobecność w pracy pracownika, który zachorował w okresie wyczekiwania i nie ma prawa do świadczenia chorobowego, jest usprawiedliwiona i trzeba ją wykazać w raporcie ZUS RSA. Wpisuje się w nim kod 151 i okres zwolnienia, bez kwoty świadczenia.

Przypominamy, że okres 33 dni wyznacza się sumując wszystkie okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Jest to więc limit na cały rok, bez względu na przerwy w pracy czy zatrudnienie w różnych firmach. Wynagrodzenie chorobowe finansowane jest ze środków zakładu pracy. Oznacza to, że za wszystkie zwolnienia mieszczące się w limicie 33 lub 14 dni płaci pracodawca.