Z urzędów pracy napływają sygnały, że niepracujące żony pozostające na utrzymaniu męża i dotychczas ubezpieczone zdrowotnie jako członkowie rodziny rejestrują się jako bezrobotne.

To nieoczekiwany skutek obowiązującej od 1 stycznia zmiany przepisów wynikłej z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=238178]ustawy z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 166, poz. 1172)[/link].

– Kobiety twierdzą, że pracodawcy ich mężów odmawiają zgłaszania ich do ubezpieczeń jako członków rodziny. Rejestrują się więc w urzędzie w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż nie były i nie są zainteresowane podjęciem pracy. Dla nas to kłopot. Mamy obowiązek je aktywizować, przed czym one się uchylają. Napędzamy sobie niczemu niesłużącej pracy – wyjaśnia Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. Zwraca też uwagę, że przez rejestrowanie się osób, które nie muszą tego robić, i przy obserwowanym wzroście liczby bezrobotnych w niektórych powiatach zabraknie pieniędzy na składki zdrowotne.

[srodtytul]Gotowy do pracy[/srodtytul]

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy definiuje bezrobotnego jako osobę, która jest zdolna i gotowa do podjęcia pracy oraz poszukująca zatrudnienia. Trudno zakwestionować taką gotowość w chwili rejestracji. Dopiero późniejsza odmowa bez uzasadnionej przyczyny podjęcia pracy lub przyjęcia innej formy pomocy, niestawienie się bez usprawiedliwienia w urzędzie pracy na jego wezwanie pozbawiają statusu bezrobotnego na określony czas.

[srodtytul]Bez rejestracji[/srodtytul]

Do końca zeszłego roku z art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej wynikało, że status członka rodziny osoby ubezpieczonej oraz członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego określone osoby, m.in. niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu bezrobotnych oraz osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy.

Od 1 stycznia z katalogu zwolnionych z ubezpieczenia te dwie kategorie osób zniknęły. Co to oznacza?

[b]Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że osoby bezrobotne niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu podlegają mu właśnie jako bezrobotni, nie zaś jako członkowie rodziny, jak to było dotychczas[/b].

[b]Zmiana przepisów nie ma natomiast wpływu na sytuację osób niepracujących, które nie posiadają statusu bezrobotnego. Podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej na dotychczasowych zasadach. W tym zakresie nowelizacja nic nie zmieniła.[/b]

[ramka][b]Komentuje Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik prasowy NFZ[/b]

Niepracujący członkowie rodziny nie muszą się zgłaszać do urzędów pracy, aby uzyskać status osoby ubezpieczonej. Urzędy mają natomiast obowiązek zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego, jako płatnik składek, wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, którzy nie mają do niego innego tytułu (wymienionego w art. 66 ust. 1 ustawy zdrowotnej), czyli np. tych, którym bliscy odmawiają zgłoszenia do ubezpieczenia jako członka rodziny.

Celem zmiany przepisów było m.in. uniknięcie przez urzędy pracy badania sytuacji osobistej bezrobotnych, a także kłopotów związanych ze zgłaszaniem ich jako członków rodziny w razie rodzinnych konfliktów. [/ramka]