Takie główne zmiany wynikają z noweli z 17 października br. do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która czeka na podpis prezydenta.

Podstawą wymiaru składek emerytalnych i rentowych dla prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących będzie kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ogłoszonego na dany rok kalendarzowy przez ministra pracy i polityki społecznej w Monitorze Polskim.

[b]Składka w nowej wysokości ma obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku, a nie jak dotychczas od trzeciego miesiąca następnego kwartału.[/b] Wobec tego podstawa nie będzie się już zmieniać co trzy miesiące.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą już na początku roku mogły ustalić, ile w danym roku zapłacą składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Po ogłoszeniu tej podstawy złożą w swoim banku zlecenie stałe. Przygotowywana jest również nowelizacja ustawy zdrowotnej, tak by składka zdrowotna też obowiązywała w jednej wysokości przez cały rok.

Przepisy nakładają na płatników (pracodawców, zleceniodawców) obowiązek comiesięcznego przekazywania zatrudnianym osobom informacji o należnych za nich składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jakie wykazali w imiennych raportach miesięcznych składanych do ZUS. Informacja ta zawiera m.in. dane płatnika i ubezpieczonego, kod tytułu ubezpieczeń, podstawę wymiaru oraz kwoty składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne) w podziale na składki finansowane ze środków płatnika i ubezpieczonego, a także okresy przerw w opłacaniu składek i wypłacone świadczenia. Najczęściej informacja ta jest przekazywana na druku ZUS RMUA.

Od 1 stycznia 2009 r. płatnicy nie muszą drukować wszystkim pracownikom raportów miesięcznych ZUS RMUA lub innych dokumentów zawierających te dane. Wolno je przekazywać na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego w formie elektronicznej. Dokument elektroniczny musi być jednak podpisany bezpiecznym e-podpisem. Obecnie jeszcze elektroniczne ZUS RMUA możemy wysyłać wyłącznie członkom służby zagranicznej, którzy wykonują swoje obowiązki w placówce zagranicznej, za ich zgodą.