To pieniądze z programu „Innowacje w zakresie zielonych technologii", który jest finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009–2014. Celem programu jest pomoc przedsiębiorstwom (sektor prywatny jest główną grupą, do której jest kierowana pomoc) we wdrażaniu innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku, a także w zacieśnieniu relacji pomiędzy Polską a Norwegią.
– Warto zwrócić uwagę na to, że wyżej punktowane będą projekty realizowane we współpracy z partnerem norweskim – podkreśla Jan Kordasiewicz z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. – W przypadku takich norwesko-polskich projektów partnerskich już dziś można aplikować także o sfinansowanie podróży do Norwegii – dodaje.
Wkład własny wymagany
Polskie i norweskie firmy oraz instytucje badawcze i klastry (partnerzy) będą mogły się starać o dofinansowanie w wysokości 1,2 tys. euro na podmiot w celu pokrycia kosztów podróży służących nawiązaniu partnerstwa oraz przygotowaniu wspólnego wniosku. Strona norweska podkreśla, że współpraca z partnerami z tego kraju to szansa dla polskich firm na skorzystanie z norweskich doświadczeń i technologii.
O dotacje od 170 tys. do 1,5 mln euro mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzone przez co najmniej jeden rok podatkowy (firmy ubiegające się o dofinansowanie muszą być zarejestrowane najpóźniej w 2012 r.). O środki mogą się starać wszystkie firmy bez względu na formę prawną (wykluczono te, które są w trudnej sytuacji finansowej). Małe przedsiębiorstwo jest rozumiane jako firma zatrudniająca mniej niż 50 osób, z obrotem poniżej 10 mln euro i sumą bilansową poniżej 10 mln euro. Przedsiębiorstwo średnie to firma, która ma mniej niż 250 pracowników, obrót poniżej 50 mln euro i sumę bilansową nieprzekraczającą 43 mln euro.
Przedsiębiorcy będą musieli wyłożyć wkład własny, gdyż poziom dofinansowania określono w granicach od 50 do 80 proc. Pieniądze trzeba przeznaczyć na projekty obejmujące opracowanie i wdrożenie ekologicznych i innowacyjnych technologii, w tym na inwestycje w rozwój produktów i usług proekologicznych oraz opracowanie i wdrożenie przyjaznych środowisku procesów produkcyjnych. Przedsięwzięcia te muszą się przyczyniać do poprawy sytuacji w zakresie wpływu przedsiębiorstw na środowisko.
Aplikacje po angielsku
Wnioski o dofinansowanie przedsiębiorcy muszą składać w języku angielskim. Ich oceny dokona operator programu – „Innovation Norway" w Oslo (to państwowe przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Norweskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa oraz 19 norweskich samorządów).
Termin składania wniosków do programu upływa 28 maja br. Dotowane przedsięwzięcia powinny maksymalnie trwać 28 miesięcy i zakończyć się do 30 kwietnia 2017 r.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Definicje w programie
Na potrzeby programu zdefiniowano kilka pojęć związanych z ekologią. Dla przykładu „technologie przyjazne środowisku" obejmują technologie, które są mniej szkodliwe dla środowiska niż te stosowane obecnie, w tym technologie i procesy służące do zarządzania zanieczyszczaniem środowiska oraz bardziej wydajnego wykorzystania zasobów. „Zielone produkty i usługi" to towary i usługi, które mają mniejszy wpływ na środowisko (powodujące mniejsze zanieczyszczenie i wymagające mniejszych nakładów) lub na zdrowie człowieka niż ich tradycyjne odpowiedniki, i które są opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. „Bardziej zielone" procesy produkcyjne to z kolei ulepszenia dotyczące sposobu, w jaki prowadzona jest działalność gospodarcza w odniesieniu do modeli biznesowych, standaryzacji, certyfikacji, zasobów ludzkich, przemyślanych zakupów oraz zarządzania łańcuchem dostaw.