Kruche, białe i słone sery feta od 6000 lat są wytwarzane z mleka owczego i koziego w Grecji i stanowią część jej dziedzictwa kulturowego. Nazwa „feta” od 20 lat jest chroniona w Unii Europejskiej i zastrzeżona wyłącznie dla serów produkowanych w Grecji (ang. protected designation of origin, PDO). Sery, które nie zostały wyprodukowane w tym kraju zgodnie z określonymi wytycznymi, nie mogą być oznaczone jako „feta” przez inne kraje UE.
Grecja stwierdziła, że mimo to Dania zezwoliła duńskim producentom na produkcję „imitacji fety” i eksport „imitacji serów UE” do krajów spoza UE. Władze Grecji zwróciły się do Komisji Europejskiej o zbadanie użycia słowa "feta" przez duńskich producentów, gdyż Dania „odmówiła współpracy” w celu doprowadzenia sytuacji do zgodności z przepisami Unii
Europejskiej.
Komisja, wspierana przez Grecję i Cypr, stwierdziła, że Dania naruszyła swoje obowiązki wynikające z unijnego rozporządzenia nr 1151/20122 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych, gdyż nie zapobiegła lub nie zabroniła używania nazwy „feta” dla sera produkowanego w Danii, ale przeznaczonego na eksport do krajów trzecich. Dania twierdzi jednak, że rozporządzenie to dotyczy wyłącznie produktów sprzedawanych w UE, i nie obejmuje eksportu do krajów trzecich. Tym samym nie zaprzeczyła zarzutom KE.
Opinia dla Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który ma orzekać w sprawie tego sporu, została przedstawiona w miniony czwartek, trzy lata po skierowaniu sprawy przeciwko Danii przez Komisję Europejską (C-159/20).
Czytaj więcej
Podczas tegorocznego lockdownu oglądaliśmy więcej seriali, więcej czytaliśmy, więcej czasu poświęcaliśmy na aranżację domów i mieszkań – i więcej jedliśmy. Czego? Choćby słynnych włoskich serów.
Rzecznik generalna TSUE Tamara Ćapeta wyraziła stanowisko, że rozporządzenie Nr 1151/2012 obejmuje także wywóz produktów wytworzonych w UE do krajów trzecich. A to oznacza, że Dania złamała prawo UE w sporze z Grecją o ser feta.
- Feta została zarejestrowana jako chroniona nazwa pochodzenia (PDO) w 2002 roku. Od tego czasu nazwa "Feta" może być używana tylko w odniesieniu do sera pochodzącego z określonego obszaru geograficznego w Grecji i zgodnego z odpowiednią specyfikacją produktu. Celem PDO jako praw własności intelektualnej jest umożliwienie uczciwego konkurowania między producentami produktów chronionych w zamian za ich starania o utrzymanie wysokiej jakości swoich produktów. To umożliwia przetrwanie tradycyjnych biznesów i zapewnia różnorodność produktów na rynku - podkreśliła Tamara Ćapeta.
Ćapeta odrzuciła argument Danii, że krajowy zakaz eksportu tzw. fety wpłynąłby na swobodę handlu i podkreśliła, że należy chronić „prawa własności intelektualnej”. Jej zdaniem, wolny handel to jedna z wartości respektowanych w UE, ale poza interesami gospodarczymi należy mieć na względzie także inne interesy, które obywatele UE postrzegają jako element dobrej jakości życia. Ideą PDO jest poprawa sytuacji
producentów rolnych z UE poprzez zapewnienie ochrony własności intelektualnej produktów obejmujących
tradycyjne sposoby produkcji.
TSUE zwykle podziela stanowisko swoich rzeczników generalnych, więc jest bardzo prawdopodobne, że orzeknie zgodnie z żądaniem KE i oczekiwaniami Grecji.