Łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, sprawna sukcesja i przyjazne prawo gospodarcze - to mają być cztery filary przygotowanego przez MRiT nowego pakietu zmian, które mają poprawić środowisko prawne i instytucjonalne dla firm.

- Zmiany ułatwią przedsiębiorcom prowadzenie działalności w Polsce na różnych etapach rozwoju firmy – od podjęcia decyzji o jej prowadzeniu, przez cały cykl funkcjonowania, aż do momentu przekazania firmy następcom prawnym - zapowiada minister Waldemar Buda.

Resort chce wprowadzić rozwiązania, które poprawią relacje między przedsiębiorcami a urzędnikami. Przede wszystkim MRiT chce skończyć z wzywaniem do urzędu. Takie wizyty mają być obowiązkowe tylko w wyjątkowych przypadkach, a instytucje państwowe będą przede wszystkim korzystać z e-maili lub listów. "Przyczyni się to do przyspieszenia postępowań, a co za tym idzie, oszczędności czasu" - przekonuje resort.

Pakiet przewiduje ograniczenie w posługiwaniu się pieczątką. Jej brak nie będzie już powodem, aby uznać, że pismo jest niekompletne. Nie będzie można wymagać i żądać od przedsiębiorcy posługiwania się pieczątką.

Kolejna usprawnienie dotyczy kontroli w firmach – wraz z zawiadomieniem o kontroli przedsiębiorcy będzie doręczana lista dokumentów i informacji, które będę niezbędne podczas kontroli.

Pakiet zakłada też zmniejszenie ilości dokumentów papierowych, dzięki wprowadzeniu możliwości doręczenia załączników na elektronicznych nośnikach np. płyta CD, pendrive.

Konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców potrwają 21 dni (od 13 kwietnia do 4 maja).