Reklama
Rozwiń

Compliance w prawie karnym – czy warto?

Jedną z konsekwencji nieprawidłowości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest odpowiedzialność karna za przestępstwa gospodarcze oraz przestępstwa i wykroczenia karno-skarbowe.

Publikacja: 29.06.2023 14:05

Compliance w prawie karnym – czy warto?

Foto: Adobe Stock

Obecnie tzw. przestępstwa białych kołnierzyków w policyjnych statystykach „cieszą się” dużą popularnością. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Komendę Główną Policji ich ilość sukcesywnie wzrastała z 58 476 przypadków w 1999 r. aż do 168 267 wykrytych przestępstw w 2021 r. Częstokroć sama kara dla sprawcy nie jest jedyną dolegliwością, która wiąże się z popełnieniem przestępstwa. Poza stratami wizerunkowymi, wskazać należy na możliwość orzeczenia przepadku niestanowiącego własności sprawcy przedsiębiorstwa (jeżeli przedsiębiorstwo to służyło do popełnienia przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści, a jego właściciel chciał, aby tak było albo, przewidując taką możliwość, na to się godził (art. 44a § 2 k.k.)), czy też korzyści osiągniętej z popełnionego przestępstwa (art. 45 k.k.).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ABC Firmy
Nowa funkcja w rządowym portalu dla firm. Ma pomóc w sprawdzeniu kontrahenta
ABC Firmy
Rząd chce dekryminalizacji prawa gospodarczego. Co to oznacza?
ABC Firmy
To ostatnie chwile, żeby nie zapłacić więcej za prąd. Mija ważny termin
ABC Firmy
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców od 1 lipca. Chodzi o e-doręczenia
ABC Firmy
Firmy mają uzyskać szybszy dostęp do danych z rejestru PESEL i nie tylko