Aktualizacja: 13.02.2025 14:58 Publikacja: 13.02.2025 14:44
Premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po głosowaniu, w którym Sejm nie uchwalił dekryminalizacji pomocy w aborcji
Foto: PAP/Piotr Nowak
Dokument, stanowiący efekt dotychczasowych prac Rzecznika nad deregulacją, ma być wsparciem dla zespołu pracującego nad uproszczeniem przepisów gospodarczych.
Najważniejsze postulaty rzecznika MŚP obejmują:
Skrócenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni i likwidacja innych przeszkód w działalności gospodarczej to istota projektu deregulacyjnego dla biznesu. Wkrótce ma trafić na obrady rządu.
Firmy, które nie złożyły w 2024 r. wniosku o wykup użytkowanego wieczyście gruntu, zyskają dodatkową szansę na uwłaszczenie. Projekt ustawy trafił już do konsultacji.
W poniedziałek 3 lutego ruszył nabór wniosków w programie „NaszEauto”. W jego ramach osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać 40 tys. zł dopłaty do zakupy samochodu elektrycznego.
Przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z zamrożonej ceny prądu, muszą teraz złożyć odpowiednie oświadczenie. Jeżeli nie dopełnią obowiązku, powinni liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Termin na dopełnienie formalności mija 28 lutego, ale przedstawiciele ministerstwa klimatu i środowiska zapewniają, że resort chce jego przedłużenia.
Od niedzieli 2 lutego 2025 roku weszły w życie pierwsze przepisy Rozporządzenia o Sztucznej Inteligencji (AI Act).
Tak dobrego stycznia Boeing nie miał od dwóch lat — informuje „The Seattle Times”. To może być początek końca głębokiego kryzysu, jaki Boeing zafundował sobie na własne życzenie.
Liberalizacja handlu surowcami, konflikty handlowe oraz przyszłość europejskiej motoryzacji – to kluczowe tematy gospodarcze, które mogą wpłynąć na rynki w 2025 roku. Jakie kroki podejmą USA, UE i Ukraina, by zabezpieczyć swoje interesy?
Pracodawca nie musi przeprowadzać obowiązkowych konsultacji np. przy zwolnieniach pracowników ani występować o zgodę na rozwiązanie umowy z działaczem związkowym, jeśli związek zawodowy nie wywiązał się z obowiązku co do informacji o liczbie jego członków.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP, który ocenił plany gospodarcze rządu na 2025 r., ogłoszone w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska.
Decyzja Donalda Trumpa o zawieszeniu stosowania kluczowej dla biznesu międzynarodowego ustawy antykorupcyjnej to nie tylko zmiana wewnętrznej polityki USA. To sygnał, który może zmienić reguły globalnej konkurencji – zwłaszcza dla europejskiego biznesu - pisze prof. Marcin J. Menkes.
Plan gospodarczy rządu nie przyniósł oczekiwanego przełomu, ceny mieszkań się ustabilizowały, a Unia Europejska inwestuje miliardy w rozwój sztucznej inteligencji. Chiny walczą z odpływem inwestorów, a Komisja Europejska szykuje odpowiedź na politykę handlową Donalda Trumpa.
Możemy zmienić sposoby osiągania celów środowiskowych. Dać więcej czasu, uprościć sprawozdawczość, przyspieszyć procedury – mówi „Rzeczpospolitej” Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej.
W historii polskiej legislacji zapisało się wiele akcji deregulacyjnych, które miały ulżyć przedsiębiorcom i obywatelom. Dlaczego zatem ciągle wracamy do punktu wyjścia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas