16 funduszy venture capital stworzonych przez Krajowy Fundusz Kapitałowy i inwestorów prywatnych dysponuje łącznie kapitałem 933 mln zł. Trzy z nich nie zainwestowały jeszcze w żadną firmę.
W przypadku dziesięciu funduszy są to inwestycje pojedyncze (od 1 do 8), a jedynie trzy fundusze zainwestowały w więcej niż dziesięć firm. Łącznie tych inwestycji jest 70. Oznacza to, że fundusze wciąż dysponują więcej niż połową środków przeznaczonych na wsparcie innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
Pożądane specjalizacje
Część funduszy szuka spółek z określonych branż. Przykładowo strategia funduszu Helix Ventures Partners zakłada inwestycje w projekty na wczesnych etapach rozwoju z obszaru internetu, software'u, technologii mobilnych i elektroniki. Wspierany merytorycznie przez izraelską spółkę Giza Venture Capital fundusz GPV I stawia na: ICT/IT, ochronę zdrowia, technologie materiałowe, urządzenia medyczne i technologie ochrony środowiska. A fundusz Innovation Nest specjalizuje się w inwestycjach w projekty o globalnym potencjale, działające w modelu SaaS (Software as a Service). Część funduszy nie ma jednak preferencji branżowych. Do takich zaliczają się np. Experior Venture Fund i Venture Capital Satus, który jest liderem, jeśli idzie o liczbę inwestycji (16).
Mocne wsparcie
Przykładem znanej, a wręcz słynnej już firmy wspartej przez fundusz venture capital jest spółka Audioteka Poland. Audioteka.pl to pierwszy na świecie serwis dostępu do audiobooków w „chmurze", z nieograniczoną wirtualną przestrzenią dyskową, synchronizacją zakładek online i wieloplatformowym dostępem przez systemy mobilne. Aktualnie spółka jest liderem rynku audiobooków w Polsce i w Czechach. Łącznie działa już w 23 krajach (8 wersji językowych), m.in. w Meksyku i Chile, i zamierza zdobywać kolejne rynki (Brazylię i Holandię). Spółkę wsparł (2 mln zł) fundusz GPV I. Pieniądze przeznaczono na rozwój modeli przychodowych oraz ekspansję w kolejnych 10–12 krajach do końca 2013 r.
– Nasza współpraca z funduszem ułożyła się bardzo dobrze. Jego eksperci wciągają nas na coraz wyższe poziomy rozwoju. Tworzyli strategię wejścia na kolejne rynki – mówi „Rz" Marcin Beme, założyciel firmy. Dodaje, że eksperci funduszu nakierowali go też na budowę organizacji.
– Zaczynaliśmy od ośmiu osób. Teraz jest ich 45. Od osób z funduszu dostaję ogromne wsparcie merytoryczne, ale też mentalne – tłumaczy Beme.
Inny znanym przykładem firmy wspartej przez fundusz GPV I jest spółka Vivid Games, która działa na rynku gier na smartfony i konsole przenośne od 2006 r. Na koncie ma m.in. takie tytuły jak Ski Jumping, Speedball 2 czy Real Boxing. Firma pozyskała 1,7 mln zł z funduszu GPV I, które przeznaczyła m.in. na rozwój autorskiej technologii produkcji gier oraz zwiększenie zespołu.
Skąd kapitał dla start-upów
Trzy źródła finansowania
Fundusze venture capital tworzone przez Krajowy Fundusz Kapitałowy są zasilane przez KFK z trzech źródeł. Są to środki z: dotacji celowej z Ministerstwa Gospodarki, programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka" oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Łącznie KFK zarządza ponad 200 mln euro pochodzącymi z budżetu państwa, funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz od rządu Szwajcarii. Dotychczas dzięki tym środkom KFK utworzył wraz z inwestorami prywatnymi (muszą wnieść do funduszu przynajmniej 50 proc. jego całkowitej kapitalizacji) 16 funduszy venture capital. KFK wybiera fundusze w drodze otwartego konkursu ofert. Utworzone przez KFK fundusze zainwestowały dotychczas w 70 projektów firm.