Aktualizacja: 04.11.2019 13:18 Publikacja: 04.11.2019 17:30
Foto: 123RF
Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia publicznego uregulowany w ustawie z 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (PZP). Szczegółowe regulacje odnoszące się do tego trybu obejmują art. 60a - 60f PZP. Dialog konkurencyjny stanowi przykład negocjacyjnego oraz wieloetapowego trybu udzielania zamówień publicznych. Jak wynika z dokumentu pn. „Sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2018 r." w 2018 roku w trybie dialogu konkurencyjnego udzielono zaledwie 0,02 proc. wszystkich zamówień publicznych. Tak rzadkie wykorzystywanie zarówno dialogu konkurencyjnego, jak i innych trybów negocjacyjnych nie jest jednak normą w ramach innych porządków legislacyjnych. Całkowicie odmienną tendencję w ramach systemu zamówień publicznych zidentyfikować można chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie procedury negocjacyjne wykorzystywane są w niemal połowie wszystkich udzielanych zamówień publicznych („The U.S. Federal Procurement System: An introduction", Christopher R. Yukins, s. 82).
Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.
Przepisy są dosyć skomplikowane, dlatego rodzą spory między organami skarbowymi a gminami. Należy więc doprecyzować, które wydatki gmin są poza VAT-em, a na które powinien być nałożony podatek VAT – mówi prof. dr hab. Artur Mudrecki, dyrektor Centrum Badań nad VAT-em w Akademii Leona Koźmińskiego.
Z uwagi na brak ustawowego wskazania na ostateczny moment, w którym wykonawcy zobowiązani są podjąć działania zmierzające do wykazania swojej rzetelności oraz przedstawić w tym zakresie stosowne dowody zamawiającemu, Krajowa Izba Odwoławcza wypracowała jednolitą linię orzeczniczą w tym zakresie.
Zarząd województwa wielkopolskiego przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów przyczyniających się do realizacji celów działania 1.3 „Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych”.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła istotne zmiany w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Zaczną one obowiązywać od 2026 roku.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.
Choć zarówno private equity, jak i venture capital umożliwiają zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego, różnią się zasadniczo profilem zaangażowanych inwestorów i wpływem na przyszłość firmy.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Polski wierzyciel może dochodzić należności od dłużnika zagranicznego przede wszystkim na podstawie europejskiego nakazu zapłaty i europejskiego tytułu egzekucyjnego.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca czeka na wnioski o dotacje składane przez małych i średnich przedsiębiorców, które mają pomóc im w rozwoju, a regionowi zwiększać potencjał jego specjalizacji.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, jeżeli w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie wystąpiły podstawy do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Przelew wierzytelności przyszłej jest skuteczny w razie upadłości likwidacyjnej zbywcy tej wierzytelności, jeśli umowa przelewu zostanie zawarta wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości z datą pewną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas