Aktualizacja: 28.07.2021 12:41 Publikacja: 28.07.2021 02:00
Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik
Nie ma żadnego uzasadnienia przerzucanie takich obowiązków na gminy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, rozstrzygając spór o interpretację art. 18 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy – Prawo energetyczne.
Ustawę uchwalono w 1997 r., ale ów przepis w jego obecnym brzmieniu został do niej wprowadzony na mocy ustawy z 27 maja 2015 r., nowelizującej prawo energetyczne. Zasadniczym celem zmiany miało być ograniczenie obowiązku finansowania oświetlenia dróg przez gminy, ale przede wszystkim dokonanie racjonalnego podziału tego finansowania pomiędzy gminę a zarządcę dróg krajowych – Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Stosowanie wspomnianego przepisu wywołuje jednak wątpliwości.
Z prawdziwą satysfakcją oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. W tym wydaniu Państwa szczególnej uwadze chciałbym polecić ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), które może zmienić sposób myślenia o odszkodowaniach w zamówieniach publicznych.
Podatnik nie naucza uczniów prywatnie, gdy czynność ta jest wykonywana przez zatrudnionych przez niego nauczycieli. W konsekwencji nie ma prawa do zwolnienia
Zakres zwolnienia dla usług edukacyjnych wciąż wywołuje wątpliwości, ale teza, że brak wpisu do ewidencji niepublicznych szkół i placówek w spornej sprawie nie jest istotny dla zwolnienia z VAT jest bezpodstawna.
Rada może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym tylko wtedy, gdy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Fakt, że w umowie przedsięwzięcie określono jako przebudowę drogi, a nie rozbudowę, nie oznacza, że nie poprawiło się bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściu dla pieszych - uznał WSA ws. cofnięcia dofinansowania.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Umorzenie jest tylko jednym z etapów postępowania. Kiedy pojawi się jakikolwiek nowy dowód, zostanie wszczęte na nowo - przekonywali w czwartek gdańscy prokuratorzy, którzy zdecydowali o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, aktywistki walczącej o prawa lokatorów.
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Przy ul. Studziennej na warszawskiej Woli Alides Polska kupuje działkę o powierzchni ponad 3,3 tys. mkw. Powstaną tam mieszkania.
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych rozkład ciężaru dowodów będzie zależał od rodzaju decyzji. Jeżeli ZUS zmienia sytuację prawną ubezpieczonego, to powinien wykazać uzasadniające ją przesłanki faktyczne np. dotyczące fikcyjnej umowy o pracę.
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę.
Odpłatny pas służebności przesyłu nie musi zawierać strefy kontrolowanej, a tylko pas, z którego firma przesyłowa normalnie korzysta.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas