Aktualizacja: 25.08.2021 11:25 Publikacja: 25.08.2021 02:00
Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński
Regulacje ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1119, dalej jako u.w.t.p.a.) w zakresie problematyki zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zostały szeroko omówione w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Odnosząc się do kryteriów uzyskania zezwolenia, wskazywano m.in., że uwzględniając znaczenie celów u.w.t.p.a. nie sposób zasadnie podważać dopuszczalność operowania przez organ administracyjny obok kryteriów podstawowych również kryteriami dodatkowymi, których wprowadzanie i stosowanie determinowane jest ilością dystrybuowanego dobra (zezwoleń) w relacji do liczby ubiegających się o nie podmiotów oraz celami u.w.t.p.a., co jednocześnie oznacza, iż ustanawianie kryteriów dodatkowych nie jest celem samym w sobie. Analiza tych kryteriów dokonywana jest jednak m.in. z uwzględnieniem potencjalnej uznaniowości (wyrok NSA z 29 listopada 2019 r., sygn. II GSK 3018/17). Przy czym dodatkowe kryterium powinno być zastosowane dopiero wówczas, gdyby po weryfikacji wniosków w oparciu o kryteria podstawowe (daty złożenia wniosku i zasady jeden przedsiębiorca – jeden punkt sprzedaży) wyłoniono większą liczbę przedsiębiorców niż liczba wolnych punktów. Niedopuszczalne jest natomiast zastosowanie dodatkowego kryterium, które spowodowałoby wykluczenie przedsiębiorców spełniających kryteria podstawowe i uzyskanie zezwolenia przez podmioty, które tych kryteriów podstawowych nie spełniają (wyrok NSA z 24 lipca 2013 r., sygn. II GSK 605/12).
Choć to rada gminy inicjuje założenie spółki komunalnej, późniejszy jej wpływ na działalność spółki jest ogranic...
Przepisy dają radnym uprawnienia informacyjne dotyczące spółek komunalnych. Czy to szansa na realną kontrolę i l...
Wynik rozpoznania zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej ma bezpośrednie przełożenie na badanie podstaw do...
Pozwolenia na budowę i konserwatorskie nie mogą zastąpić nakazu konserwatorskiego, bo udzielają one jedynie „pra...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Prawidłowość i jakość sporządzonej opinii oraz kompetencje merytoryczne, wykształcenie czy posiadanie wiedzy spe...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas