Zezwolenia na sprzedaż alkoholu: gmina rozstrzyga, gdzie można kupić alkohol

Cofnięcie każdego zezwolenia na sprzedaż alkoholu wymaga przeprowadzenia odrębnego postępowania. Jeżeli nie stwierdzi się naruszenia zasad sprzedaży, oznacza to, że brak podstaw prawnych do cofnięcia zezwolenia.

Aktualizacja: 25.08.2021 11:25 Publikacja: 25.08.2021 02:00

Zezwolenia na sprzedaż alkoholu: gmina rozstrzyga, gdzie można kupić alkohol

Foto: Fotorzepa / Robert Gardziński

Regulacje ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1119, dalej jako u.w.t.p.a.) w zakresie problematyki zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zostały szeroko omówione w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Odnosząc się do kryteriów uzyskania zezwolenia, wskazywano m.in., że uwzględniając znaczenie celów u.w.t.p.a. nie sposób zasadnie podważać dopuszczalność operowania przez organ administracyjny obok kryteriów podstawowych również kryteriami dodatkowymi, których wprowadzanie i stosowanie determinowane jest ilością dystrybuowanego dobra (zezwoleń) w relacji do liczby ubiegających się o nie podmiotów oraz celami u.w.t.p.a., co jednocześnie oznacza, iż ustanawianie kryteriów dodatkowych nie jest celem samym w sobie. Analiza tych kryteriów dokonywana jest jednak m.in. z uwzględnieniem potencjalnej uznaniowości (wyrok NSA z 29 listopada 2019 r., sygn. II GSK 3018/17). Przy czym dodatkowe kryterium powinno być zastosowane dopiero wówczas, gdyby po weryfikacji wniosków w oparciu o kryteria podstawowe (daty złożenia wniosku i zasady jeden przedsiębiorca – jeden punkt sprzedaży) wyłoniono większą liczbę przedsiębiorców niż liczba wolnych punktów. Niedopuszczalne jest natomiast zastosowanie dodatkowego kryterium, które spowodowałoby wykluczenie przedsiębiorców spełniających kryteria podstawowe i uzyskanie zezwolenia przez podmioty, które tych kryteriów podstawowych nie spełniają (wyrok NSA z 24 lipca 2013 r., sygn. II GSK 605/12).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami