Aktualizacja: 04.10.2021 12:37 Publikacja: 04.10.2021 12:30
Foto: Adobe Stock
Analizę podanego zapytania warto poprzedzić odniesieniem się do regulacji prawnych ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.), które dotyczą m.in. podatku od nieruchomości. Z art. 5 tej ustawy wynika, że rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie maksymalnych progów dla gruntów, budynków i budowli. Wskazana regulacja stanowi podstawę prawną dla rady gminy do wprowadzenia stawek w ww. zakresie przedmiotowym. Warto jednocześnie wskazać, że zgodnie z art. 1c ww. ustawy - organem podatkowym właściwym w sprawach podatków i opłat unormowanych w niniejszej ustawie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Ten organ jest również uprawniony w szczególności do stosowania różnych ulg w spłacie podatku czy zaległości podatkowej. Założenie to ma normatywną podstawę w regulacjach prawnych ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1540). Z punktu widzenia podanego zapytania kluczowe znaczenie mają zaś art. 67a i art. 67b tej ustawy. Z pierwszego z artykułów wynika, że:
Co się stanie, jeżeli szkoła nie wpisze liczby uczniów do systemu do 30 września? Czy uchwałą można wykluczyć wydatki z dotacji oświatowej na środki trwałe? Czy z dotacji oświatowej można sfinansować nagrody dla nauczycieli? Co mówi na to RIO?
Kogo organ nadzoru architektoniczno-budowlanego może wezwać do dostarczenia ocen technicznych lub ekspertyz? Kto ponosi ich koszty? Kiedy organ nakaże rozbiórkę samowoli budowlanej?
Czy w przypadku wymaganych konsultacji uchwały wystarczy, że sejmik województwa ustali, jaki adres elektroniczny wskazał do konsultacji właściwy organ statutowy związku zawodowego? Czy musi sprawdzić aktualność tego adresu?
Włodarze i skarbnicy regularnie muszą sprawdzać określone wskaźniki. Ich zarządzanie finansami jednostki samorządu terytorialnego podlega też okresowej kontroli różnych organów – mówią dr hab. Zbigniew Grzymała i dr Agnieszka Wójcik-Czerniawska
Doradzą i sfinansują a w razie potrzeby naprawią i podstawią auto pod drzwi. Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces i wcale nie kończy wraz z wybraniem wymarzonego modelu. Jak wesprzeć w tym menedżera floty?
Fundowane pracownikom szkolenia mogą podlegać zwolnieniu z podatku. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Minister finansów rozszerza paletę ułatwień dla podatników, którzy ucierpieli w czasie powodzi.
Jeśli nabyliśmy przedsiębiorstwo w drodze datio in solutum, nie możemy naliczać odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy. Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów.
Możliwe są pewne ulgi w płatności bieżących rat kredytowych czy zobowiązań publicznych. Banki i urzędy deklarują, że będą wszystkie sprawy rozpatrywać indywidualnie. O automatycznych rozwiązaniach z tytułu klęski żywiołowej na razie nie ma mowy.
Co się stanie, jeżeli szkoła nie wpisze liczby uczniów do systemu do 30 września? Czy uchwałą można wykluczyć wydatki z dotacji oświatowej na środki trwałe? Czy z dotacji oświatowej można sfinansować nagrody dla nauczycieli? Co mówi na to RIO?
Włodarze i skarbnicy regularnie muszą sprawdzać określone wskaźniki. Ich zarządzanie finansami jednostki samorządu terytorialnego podlega też okresowej kontroli różnych organów – mówią dr hab. Zbigniew Grzymała i dr Agnieszka Wójcik-Czerniawska
Fundowane pracownikom szkolenia mogą podlegać zwolnieniu z podatku. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Jakie są warunki skorzystania z ulgi?
Darowizny dla ofiar powodzi można odliczyć od dochodu i dzięki temu zmniejszyć podatek. Ale ulga ma limity i warunki. Część darczyńców z niej nie skorzysta.
Czy jeśli gmina przekazuje do spółki komunalnej wytworzoną infrastrukturę oświetleniową w postaci aportu, ma prawo odliczyć VAT ujęty na fakturach związanych z tą inwestycją?
Obniżka stóp procentowych przez Fed pomogła notowaniom złotego. Czy ten ruch uda się utrzymać?
Amunicja artyleryjska sprzedawana przez indyjskie firmy została przekierowana przez europejskich odbiorców na Ukrainę, a New Delhi nie interweniowało w tej sprawie, pomimo protestów Moskwy - podaje Reuters powołując się na źródła w Indiach, rządach państw Europy i przedstawicieli przemysłu obronnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.
Chińska marka MG chce wprowadzić na rynek samochód elektryczny z akumulatorem półprzewodnikowym już w 2025 roku. Taki model mógłby przejechać na jednym ładowaniu ponad 1000 km.
Podczas rozpoczynającej się w czwartek wizyty w USA szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski ma spotkać się ze swoim odpowiednikiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tematem rozmowy ma być wydanie Polsce Sebastiana M., kierowcy ściganego w sprawie spowodowania wypadku na autostradzie A1 we wrześniu ubiegłego roku.
Przez trzy dni czołowi tenisiści zagrają w Berlinie w siódmej edycji Laver Cup. Za występ nie dostaną punktów ATP, ale za show, który dadzą, sporo zarobią.
Za wcześnie jest na ocenę zagrożenia epidemicznego, gdyż choroby wynikające z zakażenia bakteryjnego, takie jak dur brzuszny czy salmonelloza, mają określony okres wylęgania i musi minąć kilka dni, żeby się ujawniły - mówił w RMF FM Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Gdyby nie wysiłek mieszkańców to skutki zalania byłyby okrutne. To, co widzimy w Kłodzku, w Głuchołazach, czyli całkowite zalanie miasta, z wieloma większymi dramatami, tak też mogło być też w Nysie, bo Nysa Kłodzka po przerwaniu wałów mogłaby rozlać się ogromną falą powodziową - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, informował w nocy o przesiąku w dwóch miejscach na wałach w Marszowicach, dzielnicy Wrocławia, która jest zagrożona przez Bystrzycę, dopływ Odry.
Sytuacja jest absolutnie niepokojąca, jeśli chodzi o Wrocław, ale obserwujemy też stabilizację - mówił w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prof. dr hab. Robert Czerniawski.
Grecka minister turystyki Olga Kefalogianni ogłosiła nowe stawki opłat dla pasażerów statków wycieczkowych i gości hotelowych. Branża turystyczna protestuje.
Rząd ma narzędzia zwalczania sztucznego zawyżania cen artykułów pierwszej potrzeby na terenach powodziowych. Czas pokaże, czy będą skuteczne.
Ursula von der Leyen spotka się we Wrocławiu z przywódcami państw dotkniętych katastrofalnymi powodziami. Komisja Europejska ma instrumenty finansowe na pomoc natychmiastową i długoterminowe inwestycje.
Większość kosztów doraźnej pomocy i usuwania skutków klęski żywiołowej rząd premiera Donalda Tuska chce wziąć na siebie. Być może trzeba będzie znowelizować budżet.
Powódź zabiera wielu mieszkańcom południowo-zachodniej Polski dobytek życia. W skali regionalnej będzie mieć wielkie znaczenie, ale jej wpływ na całą polską gospodarkę nie powinien być znaczący – oceniają ekonomiści.
Korea Północna przeprowadziła w środę testy nowego taktycznego pocisku balistyczne uzbrojonego w ważącą 4,5 tony głowicę konwencjonalną oraz zmodyfikowany pocisk manewrujący - informuje północnokoreańska agencja KCNA.
Dzięki nowemu, topowemu modelowi EX90 Volvo chce ustanowić standardy w zakresie bezpieczeństwa oraz jeszcze mocniej wejść w świat elektromobilności.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
20 osób zginęło w wyniku środowych eksplozji radiotelefonów używanych przez bojowników Hezbollahu. Jak zauważa Reuters był to dzień z największą liczbą ofiar w Libanie od ponad roku, czyli od momentu, gdy Hezbollah zaczął ostrzeliwać północny Izrael wspierając walczący z izraelską armią w Strefie Gazy Hamas.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. MSZ Ukrainy poinformował, że Polska otrzyma notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Krakowie ukraińskiego boksera, Ołeksandra Usyka.
Czy pracodawca może całkowicie zlekceważyć kandydata do pracy, w żaden sposób nie odnosząc się do jego kwalifikacji i wymogów rekrutacji? Czy takie lekceważenie może zostać uznane za dyskryminację?
Od ograniczenia handlu w niedziele i święta obowiązuje wiele wyłączeń. Kogo one dotyczą? Jak rozumieć przeważający rodzaj działalności? Co grozi za omijanie zakazu?
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów? Co, jeśli w procedurze zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa nie zostanie wyłączone rozpatrywanie zgłoszeń anonimowych? Jak zapewnić anonimowość zgłoszeń?
Zagraniczne firmy będą teraz przyciągać do Polski dotacje warte łącznie 5 mld zł, mające wspierać inwestycje przyspieszające zieloną transformację w gospodarce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas