Aktualizacja: 03.11.2024 23:01 Publikacja: 15.12.2021 13:03
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sprawy meldunkowe nie należą do najłatwiejszych, bo nierzadko w grę wchodzą ludzkie tragedie i emocje. Nie zmienia to jednak faktu, że to oficjalna procedura, w której nie można iść na skróty. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 23 listopada 2021 r.
Spór w sprawie zaczął się w lipcu 2021 r., kiedy burmistrz orzekł o zameldowaniu na pobyt stały. Decyzję oprotestowała jednak inna osoba. Stwierdziła, że występujący z wnioskiem o zameldowanie na pobyt stały nie przedstawił – wbrew obowiązującym przepisom – dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do gospodarstwa rolnego pod adresem zameldowania. Tłumaczyła, że w chwili obecnej stan prawny nieruchomości nie został jeszcze uregulowany, a kwestię własności rozstrzygnie sąd rejonowy, przed którym toczy się postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym właścicielu. Wymagane zatem przez ustawę potwierdzenie pobytu w lokalu przez właściciela lub innego dysponującego tytułem prawnym do lokalu nie mogło zostać dokonane z powodu braku właściciela. W księdze wieczystej nadal wpisany jest zmarły były właściciel, a postępowanie spadkowe po nim nadal się toczy.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Ocena podwójnej roli samorządu jako organu interpretacyjnego oraz wnioskującego o jej wydanie nie jest jednoznaczna i wywołuje wątpliwości.
Samo posiadanie przez gminę statusu podatnika podatku od nieruchomości, nie daje jej legitymacji do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na interpretację indywidualną, którą wydał dla niej jej organ wykonawczy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Ustrojowa komisja kodyfikacyjna weźmie pod uwagę niektóre zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące tzw. neosędziów – ustaliła „Rzeczpospolita”. Każdy z nich zostanie indywidualnie oceniony przez KRS i będzie mógł odwołać się do Sądu Najwyższego.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Na stanowisko Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące trybu zmiany płci zainteresowani będą musieli jeszcze poczekać.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje reformę dotyczącą biegłych sądowych. Zmiany mają dotyczyć też ekspertyz w sprawach przestępstw seksualnych. Co nowego? Obowiązkowe opiniowanie pedofili i certyfikaty dla psychologów seksuologów.
Czytam w komentarzach, że „brakuje wyważenia wartości, znalezienia balansu między prawidłowością procedur a dążeniem do odkrycia prawdy o badanym zdarzeniu”. Moim zdaniem między wolnością obywateli a zamordyzmem państwa nie ma co „wyważać”.
Projekt ustawy o ślepych pozwach wymaga doprecyzowania, aby walka z hejtem w internecie mogła być efektywna – wynika z opinii SN.
Aby ZUS mógł żądać od ubezpieczonego zwrotu zasiłku, musi wykazać brak prawa do świadczenia oraz świadomość tej osoby, że zasiłek był nienależny. Obie te przesłanki muszą wystąpić już w trakcie pobierania świadczenia, a nie po zaprzestaniu jego wypłaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas