WSA: z zameldowaniem nie można iść na skróty

To, że właściciel mieszkania zmarł, a postępowanie spadkowe jeszcze się nie zakończyło, nie upoważnia do uznania, że w sprawie „nie występuje" dysponujący tytułem prawnym do lokalu.

Publikacja: 15.12.2021 13:03

WSA: z zameldowaniem nie można iść na skróty

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Sprawy meldunkowe nie należą do najłatwiejszych, bo nierzadko w grę wchodzą ludzkie tragedie i emocje. Nie zmienia to jednak faktu, że to oficjalna procedura, w której nie można iść na skróty. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 23 listopada 2021 r.

Spór w sprawie zaczął się w lipcu 2021 r., kiedy burmistrz orzekł o zameldowaniu na pobyt stały. Decyzję oprotestowała jednak inna osoba. Stwierdziła, że występujący z wnioskiem o zameldowanie na pobyt stały nie przedstawił – wbrew obowiązującym przepisom – dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do gospodarstwa rolnego pod adresem zameldowania. Tłumaczyła, że w chwili obecnej stan prawny nieruchomości nie został jeszcze uregulowany, a kwestię własności rozstrzygnie sąd rejonowy, przed którym toczy się postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym właścicielu. Wymagane zatem przez ustawę potwierdzenie pobytu w lokalu przez właściciela lub innego dysponującego tytułem prawnym do lokalu nie mogło zostać dokonane z powodu braku właściciela. W księdze wieczystej nadal wpisany jest zmarły były właściciel, a postępowanie spadkowe po nim nadal się toczy.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Administracja
Teresa Siudem: Czas na reformę służby publicznej
Administracja
Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki
Administracja
Od czystej wody do zrównoważonej turystyki na Bałtyku
Administracja
Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczany pod drogę?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Administracja
Gmina rozważa aport infrastruktury do spółki. Czy odliczy VAT?