Reklama
Rozwiń

Z decyzją administracyjną jest sporo kłopotów

Decyzja administracyjna jest rozstrzygnięciem zapewniającym bardzo szerokie gwarancje procesowe jednostce. Nie jest jednak jasne czy obowiązek jej wydania może wynikać z przepisów prawa miejscowego.

Publikacja: 03.01.2022 12:36

Z decyzją administracyjną jest sporo kłopotów

Foto: Adobe Stock

W teorii prawa decyzja administracyjna jest kwalifikowanym aktem administracyjnym. Jest to takie władcze rozstrzygnięcie organu administracji publicznej kształtujące sferę prawa i obowiązków jednostki, które wydawane jest w indywidualnej sprawie administracyjnej.

Ustalenie, że dana sprawa załatwiana jest w formie decyzji administracyjnej ma fundamentalne konsekwencje dla całego postępowania i determinuje procedurę stosowaną przez organ administracji publicznej. Konsekwencją wymogu załatwiania sprawy w formie decyzji administracyjnej jest konieczność prowadzenia postępowania w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?