Sanepid nie mógł ukarać za złamanie kwarantanny bez konkretnej decyzji

Wymierzenie kary za złamanie kwarantanny może nastąpić tylko wtedy, gdy orzeczenie o jej obowiązku było na tyle precyzyjne, że określało w sposób wyraźny miejsce odosobnienia i czas.

Aktualizacja: 13.03.2021 16:37 Publikacja: 13.03.2021 00:01

Sanepid nie mógł ukarać za złamanie kwarantanny bez konkretnej decyzji

Foto: Adobe Stock

Niegasnąca pandemia oznacza, że obywatele muszą się liczyć z przedłużającymi się obostrzeniami, nakazami i zakazami. Skuteczność ich przestrzegania mają zapewnić kary przewidziane za ich złamanie. Jednak żeby obywatela ukarać, musi być podstawa, a w przypadku kwarantanny konkretne rozstrzygnięcie. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 lutego 2021 r.

Sprawa dotyczyła 5 tys. zł kary za złamanie nakazu kwarantanny. Sanepid sięgnął po nią na postawie notatki policyjnej. Wynikało z niej, że gdy funkcjonariusze udali się do przebywającego na kwarantannie, nikogo nie zastali. Na miejscu podjęli kilkakrotną próbę kontaktu telefonicznego. Kontrolowany jednak nie odbierał, nic nie dało też pukanie do drzwi domu. Urzędnicy podkreślili, że zgodnie z wpisem w systemie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) mężczyzna przekroczył granicę 27 marca 2020 r. i zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami od następnego dnia rozpoczął 14-dniową kwarantannę trwającą do 10 kwietnia 2020 r. Termin kwarantanny nie zmieniał się wraz z kolejnymi nowelizacjami rozporządzeń.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Administracja
Teresa Siudem: Czas na reformę służby publicznej
Administracja
Służba cywilna? Wysokie wymagania i nieadekwatne do nich zarobki
Administracja
Od czystej wody do zrównoważonej turystyki na Bałtyku
Administracja
Jak ustalić odszkodowanie za grunt wywłaszczany pod drogę?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Administracja
Gmina rozważa aport infrastruktury do spółki. Czy odliczy VAT?