Aktualizacja: 13.03.2021 16:37 Publikacja: 13.03.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Niegasnąca pandemia oznacza, że obywatele muszą się liczyć z przedłużającymi się obostrzeniami, nakazami i zakazami. Skuteczność ich przestrzegania mają zapewnić kary przewidziane za ich złamanie. Jednak żeby obywatela ukarać, musi być podstawa, a w przypadku kwarantanny konkretne rozstrzygnięcie. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 lutego 2021 r.
Sprawa dotyczyła 5 tys. zł kary za złamanie nakazu kwarantanny. Sanepid sięgnął po nią na postawie notatki policyjnej. Wynikało z niej, że gdy funkcjonariusze udali się do przebywającego na kwarantannie, nikogo nie zastali. Na miejscu podjęli kilkakrotną próbę kontaktu telefonicznego. Kontrolowany jednak nie odbierał, nic nie dało też pukanie do drzwi domu. Urzędnicy podkreślili, że zgodnie z wpisem w systemie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) mężczyzna przekroczył granicę 27 marca 2020 r. i zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami od następnego dnia rozpoczął 14-dniową kwarantannę trwającą do 10 kwietnia 2020 r. Termin kwarantanny nie zmieniał się wraz z kolejnymi nowelizacjami rozporządzeń.
Nie będzie sprawnego państwa bez profesjonalnej i niezależnej służby cywilnej. Starsi stażem zbliżają się do emerytury, a dla młodych ludzi praca w administracji publicznej jest nieatrakcyjna.
Duża rotacja zatrudnionych, wakaty, szczególnie w administracji terenowej, niewłaściwe zarządzanie – z takimi problemami w latach 2020–2023 mierzyła się służba cywilna. To wnioski pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli.
Władze krajowe, regionalne i lokalne mogą włączyć się do wspólnych projektów z partnerami z Niemiec, Szwecji, Danii i Litwy. W kilku działaniach do pozyskania jest 27 mln euro.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Może się okazać, że to superbakteria z rozwiniętą antybiotykopornością będzie potencjalnym czynnikiem X, który spowoduje, że wybuchnie następna pandemia – mówi Artur Białoszewski, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe definicje budynku i budowli w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Zmiany te są następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Z możliwości bezpłatnego szczepienia przeciw krztuścowi skorzystało jak dotąd ok. 800 kobiet w ciąży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas