Reklama
Rozwiń

Sanepid nie mógł ukarać za złamanie kwarantanny bez konkretnej decyzji

Wymierzenie kary za złamanie kwarantanny może nastąpić tylko wtedy, gdy orzeczenie o jej obowiązku było na tyle precyzyjne, że określało w sposób wyraźny miejsce odosobnienia i czas.

Aktualizacja: 13.03.2021 16:37 Publikacja: 13.03.2021 00:01

Sanepid nie mógł ukarać za złamanie kwarantanny bez konkretnej decyzji

Foto: Adobe Stock

Niegasnąca pandemia oznacza, że obywatele muszą się liczyć z przedłużającymi się obostrzeniami, nakazami i zakazami. Skuteczność ich przestrzegania mają zapewnić kary przewidziane za ich złamanie. Jednak żeby obywatela ukarać, musi być podstawa, a w przypadku kwarantanny konkretne rozstrzygnięcie. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15 lutego 2021 r.

Sprawa dotyczyła 5 tys. zł kary za złamanie nakazu kwarantanny. Sanepid sięgnął po nią na postawie notatki policyjnej. Wynikało z niej, że gdy funkcjonariusze udali się do przebywającego na kwarantannie, nikogo nie zastali. Na miejscu podjęli kilkakrotną próbę kontaktu telefonicznego. Kontrolowany jednak nie odbierał, nic nie dało też pukanie do drzwi domu. Urzędnicy podkreślili, że zgodnie z wpisem w systemie EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) mężczyzna przekroczył granicę 27 marca 2020 r. i zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami od następnego dnia rozpoczął 14-dniową kwarantannę trwającą do 10 kwietnia 2020 r. Termin kwarantanny nie zmieniał się wraz z kolejnymi nowelizacjami rozporządzeń.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?