Przetargi: można łączyć potencjały, aby spełnić warunki udziału w postępowaniu

Z punktu widzenia zamawiającego okoliczność, czy przy realizacji umowy ma do czynienia z konsorcjum, czy z wykonawcą posługującym się cudzym doświadczeniem, ma kolosalne znaczenie.

Aktualizacja: 09.02.2022 14:30 Publikacja: 09.02.2022 11:23

Przetargi: można łączyć potencjały, aby spełnić warunki udziału w postępowaniu

Foto: Adobe Stock

Problematyka łączenia potencjałów wykonawców w celu wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu w aktualnie obowiązującej dyrektywie klasycznej uregulowana jest m. in. w art. 19 ust. 2, dopuszczającym wprost możliwość tworzenia tzw. konsorcjów oraz w art. 63 przewidującym możliwość polegania na zdolnościach innych podmiotów zarówno przez wykonawców (występujących samodzielnie), jak i konsorcja.

Nie zagłębiając się w szczegółową analizę przepisów dyrektyw, warto wskazać, iż obie te instytucje uregulowane zostały niejako łącznie, poprzez przyjęcie ogólnej zasady dopuszczającej „w stosownych przypadkach i w odniesieniu do konkretnego zamówienia" możliwość posługiwania się potencjałem podmiotu trzeciego oraz, w tej samej jednostce redakcyjnej dyrektywy (w aktualnej dyrektywie klasycznej w art. 63) przyjęcie, że na tych samych warunkach „grupa wykonawców (...) może polegać na zdolności członków tej grupy lub innych podmiotów (...)".

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami