Nazwy własne w opisie przedmiotu zamówienia

Zamawiający co do zasady nie powinien posługiwać się nazwami własnymi przy sporządzaniu opisu przedmiotu zamówienia (opz), nie chcąc narazić się na zarzut naruszenia konkurencji. Istnieją jednak wyjątki, gdy użycie nazwy własnej może zostać uznane za dopuszczalne.

Publikacja: 23.02.2022 02:00

Nazwy własne w opisie przedmiotu zamówienia

Foto: AdobeStock

Zakaz korzystania z nazw własnych w opisie przedmiotu zamówienia (opz) polega w szczególności na zakazie wskazywania znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę.

Powyższa zasada nie będzie mieć zastosowania w razie łącznego spełnienia dwóch przesłanek. Pierwszą z nich jest brak możliwości opisania przedmiotu zamówienia w precyzyjny i zrozumiały sposób. Rzeczona niemożność musi być uzasadniona specyfiką przedmiotu zamówienia oraz wynikać z jego cech technicznych, jakościowych lub funkcjonalnych. Ponadto, wskazanie w opz konkretnego producenta będzie dopuszczalne, tylko gdy nie jest możliwe zrealizowanie potrzeb zamawiającego przez inne podmioty (wyrok WSA w Łodzi z 23 lutego 2017 r., sygn. III SA/Łd 860/16).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Jak usprawnić administrację publiczną
Administracja
W jaki sposób mierzyć efektywność działań administracji publicznej?
Administracja
Wypłata nauczycielom świadczeń zdrowotnych – obowiązki podatkowe gminy
Administracja
Czy miasto odliczy VAT od wdrożenia Inteligentnego Systemu Transportowego?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Administracja
Dotacje z Unii na ekologiczny transport