Reklama
Rozwiń

Za wywłaszczenie trzeba zapłacić

Cel publiczny, na który odjęto działkę, powinien być ze względu na art. 21 Konstytucji RP pojmowany wąsko, a wszelkie niejasności trzeba interpretować na korzyść tego, kogo nieruchomość wywłaszczono.

Aktualizacja: 19.12.2020 15:14 Publikacja: 19.12.2020 00:01

Kamienica

Kamienica

Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak

Konstytucja RP chroni prawo własności w art. 21 ust. 1. Dopuszcza jednak wywłaszczenie, ale tylko wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem (art. 21 ust. 2 Konstytucji RP).

Zasady wywłaszczania nieruchomości i zwrotu wywłaszczonych nieruchomości określa ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. DzU z 2020 r., poz. 1990; dalej: u.g.n.). Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości (art. 112 ust. 2 u.g.n.). Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy (art. 112 ust. 3 u.g.n.).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów