Zwrot części opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorca zlikwidował działalność handlową, w ramach której sprzedawał alkohol – na podstawie zezwolenia za które wniósł do gminy opłaty (z góry). Likwidacja nastąpiła z dniem 1 września. Ma nadpłatę. Czy urząd gminy ma zwrócić opłaty? Czy nie będzie to naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez wójta, który akceptuje każdy wydatek czy zwrot? – pyta radny.

Publikacja: 10.10.2023 02:00

Zwrot części opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Foto: Adobe Stock

Z kontekstu pytania należy wnioskować, że przedsiębiorca uzyskał w urzędzie gminy zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Zapewne nastąpiło to w oparciu o regulacje ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przedsiębiorca zobligowany był do wniesienia stosownych opłat, co miało podstawy normatywne m.in. w art. 111 ww. ustawy, gdzie w ust. 1 postanowiono, że w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie zadań określonych w art. 41 ust. 1 gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa w art. 18. Opłatę, o której mowa w ust. 1, wnosi się na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Samorządowe spółki komunalne bez przetargu
Administracja
Zamówienie in-house? Gmina musi mieć powód, by go udzielić
Administracja
Strona postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy
Administracja
Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego podlega VAT?
Administracja
Czy sołtysowi można wypłacić dietę choćby za jeden dzień? WSA rozstrzygnął