Kiedy i jak może być wznowione postępowanie w sprawie o pozwolenie na budowę

Postępowanie prowadzące do wydania decyzji może być obarczone wadą. W takim przypadku możliwe jest wznowienie postępowania, które pozwala na ponowne rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy (m.in. dotyczącej pozwolenia na budowę).

Publikacja: 07.02.2024 02:00

Kiedy i jak może być wznowione postępowanie w sprawie o pozwolenie na budowę

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.) roboty budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę z zastrzeżeniem art. 29–31 p.b. Jest to decyzja administracyjna, do której stosuje się reguły wynikające z ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.).

Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę może zostać uchylona w postępowaniu w sprawie wznowienia postępowania (art. 145–152 k.p.a.). Jest to wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnej wyrażonej w art. 16 § 1 k.p.a. Zgodnie z tym przepisem decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania mogą nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w k.p.a. lub ustawach szczególnych.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Łódzkie gminy mogą zawalczyć o dotacje na rewitalizację obszarów wiejskich
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Administracja
Teresa Siudem: Wspólne plany sąsiednich gmin
Administracja
„Mapa drogowa” współpracy dla gmin – jak ją opracować?
Administracja
Świętokrzyskie miasta z pieniędzmi na zakup elektrycznych i wodorowych autobusów
Administracja
Czy wypłata wynagrodzenia zagranicznego artysty podlega opodatkowaniu u źródła?