Reklama
Rozwiń

Dotowanie zadań z zakresu sportu

RIO zgłosiła zastrzeżenia do uchwały rady gminy w sprawie dotowania zadań z zakresu sportu. Chodzi o wsparcie klubów różnych dyscyplin. Według RIO rada gminy nie ustaliła kryteriów przy dokonywaniu wyboru oferty upoważniając w tym zakresie wójta gminy. W uzasadnieniu rada gminy podała, że wójt posiada rozeznanie w zakresie zapotrzebowania klubów i dlatego powinien ustalić ww. kryteria. Czy RIO ma rację – pyta radna.

Publikacja: 19.03.2024 02:00

Dotowanie zadań z zakresu sportu

Foto: Adobe Stock

Podany stan faktyczny wymaga odniesienia się do ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

W pierwszej kolejności na uwagę zasługują przepisy art. 27 ust. 2 oraz art. 28 ust. 1 ww. ustawy o sporcie. Wynika z nich, że organ stanowiący jednostkę samorządu terytorialnego może określić, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadania własnego, o którym mowa w ust. 1, wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć. Klub sportowy, działający na obszarze j.s.t., niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Teresa Siudem: Czy "era papierowa" w urzędach się kończy?
Administracja
EZD w administracji – jak prowadzić elektroniczną dokumentację?
Administracja
Jaka stawka VAT za udostępnianie boiska stadionu miejskiego?
Administracja
Zakup usługi analitycznej z zagranicy a podatek u źródła
Administracja
Czy za częstszy odbiór szkła i papieru gmina może żądać opłaty dodatkowej?