Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Za niepodjęcie działań zapobiegawczych czy naprawczych po wyrządzeniu szkody w środowisku grozi jedynie grzywna, a i ta rzadko jest nakładana. Sytuację mogłoby poprawić oddanie kompetencji w tym zakresie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Publikacja: 15.05.2024 04:30

Odpowiedzialność za szkody w środowisku głównie w teorii

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 2187; dalej: ustawa) podmiot, który doprowadzi do szkody w środowisku, jest zobowiązany do podjęcia działań w celu ograniczenia tej szkody, zapobieżenia kolejnym szkodom i negatywnym skutkom odczuwalnym przez ludzi i przyrodę, w tym natychmiastowego skontrolowania, powstrzymania, usunięcia lub ograniczenia zanieczyszczeń.

Art. 3 tej ustawy precyzuje, że do działalności stwarzającej ryzyko w środowisku zalicza się m.in. produkcję, przetwarzanie, składowanie, uwalnianie do środowiska oraz transport substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych przez przedsiębiorców, ale i działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości czy zbieranie lub przetwarzanie odpadów. Do szkody w środowisku mogą zatem doprowadzić jednostki organizacyjne gmin, jak np. miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Administracja
Wiata na działce to labirynt prawny dla inwestorów
Administracja
Katarzyna Wójcik: Jakie zasady obowiązują na plaży
Administracja
Na plaży trzeba się pilnować, inaczej można skończyć z mandatem
Administracja
Prawo do kwestionowania egzekucji nie uratuje nadpłaty
Administracja
Kiedy gmina może złagodzić zakaz spożywania alkoholu?
Reklama
Reklama