Aktualizacja: 25.01.2025 13:07 Publikacja: 10.09.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Samorządowa jednostka kultury zawnioskowała do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa płatnika podatku u źródła do wnioskowania o zwrot nadpłaconego podatku u źródła. W przedstawionym stanie faktycznym jednostka wskazała, że zawarła umowę o dzieło z zagraniczną osobą fizyczną. Przedmiotem umowy było m. in. opracowanie projektu scenografii na potrzeby spektaklu. Za wykonanie dzieła zostało wypłacone honorarium przewidziane w umowie z tytułu przekazania dzieła oraz przeniesienia autorskich praw majątkowych. W związku z tym, że wykonawca dzieła nie przedstawił na dzień wypłaty honorarium certyfikatu swojej rezydencji podatkowej, jednostka kultury wypłaciła honorarium pomniejszone o podatek u źródła w wysokości 20 proc. - stawka podatku zgodna z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Następnie, już po dokonaniu wypłaty honorarium, zagraniczny podatnik przekazał jednostce kultury (płatnikowi) swój certyfikat rezydencji. Jednostka powzięła wątpliwość, czy w takiej sytuacji ma prawo do skorygowania naliczonego podatku u źródła do wysokości niższej niż pobrana, według stawki wynikającej z właściwej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (UPO), a także czy jednostka może wystąpić o stwierdzenie nadpłaty z tytułu podatku u źródła oraz przekazanie nadpłaconej kwoty podatku wykonawcy dzieła.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Samo przekonanie urzędnika skarbowego, że działanie spółki, która jest profesjonalistą w danej dziedzinie, było oderwane od realiów rynkowych, jest niewystarczające.
Swoboda oceny materiału dowodowego oznacza prawo do uznania, które z dowodów stanowią wiarygodne źródło twierdzeń o faktach, a które nie.
Od początku roku spółki komunalne są zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. W ten sposób muszą np. wysyłać wezwania do zapłaty albo korespondencję dotyczącą odcięć wody.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Liczba uczniów uczących się w domu w ostatnich latach znacząco wzrosła. Zgoda na taką formę spełniania obowiązku szkolnego może zostać cofnięta.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Część osób, które wykonały w ubiegłym roku remont mieszkania lub domu będzie mogła odliczyć od podatku poniesione koszty. Aby skorzystać z ulgi podatkowej rozliczając PIT w 2025 roku, trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ulga na remont?
Daniel Odija daje się poznać jako poeta. W błahostkach dostrzegający to, co istotne.
Blisko 170 prac ponad 100 polskich artystek i artystów tworzących w Polsce w ciągu ostatnich pięciu dekad. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 2 lutego trwa wystawa „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej”. Rozmawiamy o niej z członkiniami kolektywu kuratorskiego SemFem Dorotą Walentynowicz, Anką Leśniak i Karoliną Majewską-Güde.
Kwestowanie na ulicach, eSkarbonki, osobiste przedmioty bądź usługi wystawione na licytacje. Prezydenci polskich miast angażują się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 33. finał już w niedzielę.
Branża spedycyjna uważa, że przegłosowana uchwała sankcyjna jest źle przygotowana i stawia na pierwszej linii odpowiedzialności spedytorów, a nie eksporterów. Sankcji za naruszenia nie ma.
Około 10,4 mln deklaracji podatkowych za 2024 rok do końca lutego trafi do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Chodzi o deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.
W ustawie o akcyzie pojawi się nowa ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Nie będzie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas