Aktualizacja: 08.01.2025 08:36 Publikacja: 07.01.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
W zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego zapłaconego przy ich nabyciu. Prawo to wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a jego źródłem są przepisy dyrektywy VAT i wprowadzona nimi zasada tzw. neutralności VAT. Stanowi ona, że VAT jako rodzaj podatku konsumpcyjnego powinien obciążać wyłącznie ostateczną konsumpcję dóbr oraz usług, co oznacza, że na wcześniejszych etapach obrotu jego rozliczenie powinno odbywać się w taki sposób, aby było dla podatnika neutralne. Co jednak w przypadku, gdy taki VAT jest podatnikowi zwracany przez podmiot trzeci? Czy odliczenie nadal przysługuje – skoro w praktyce taka sytuacja prowadzi do tego, że z ekonomicznego punktu widzenia podatnik odzyskuje VAT dwa razy – raz od urzędu skarbowego, a drugi raz od podmiotu finansującego?
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
W XXI wieku, w czasach e-administracji, aktem określającym prawa i obowiązki pracowników urzędów państwowych jest ustawa z 1982 roku, czyli z czasów PRL.
Służba publiczna to nie jest praca w przedsiębiorstwie i tak nie powinniśmy jej postrzegać. Służba publiczna to praca w imieniu państwa dla społeczeństwa, a cechuje ją odpowiedzialność, bezstronność, profesjonalizm, neutralność polityczna, a nawet ofiarność – mówi prof. Jolanta Itrich-Drabarek.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Czy partnerstwo publiczno-prywatne jest nieprzejrzyste i stwarza ryzyko korupcji? Czy jest drogie, a jego procedura trwa zbyt długo? Obalamy mity dotyczące PPP, odpowiadając na najważniejsze pytania.
Oddając w państwa ręce kolejne wydanie dodatku „Administracja”, szczególnej uwadze chciałbym polecić trzy materiały poświęcone możliwości tworzenia grup podatkowych VAT przez gminy oraz ich spółki komunalne.
Brak możliwości identyfikacji kierowców, którzy rzeczywiście korzystają z miejsc parkingowych, nie wyklucza opodatkowania VAT.
Strategie rozwoju są kluczowym wyzwaniem, umożliwiającym połączenie sfery strategicznej i regulacyjnej w planowaniu przestrzennym.
W 2023 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba podatników zarabiających brutto ponad 120 tys. zł rocznie. Równocześnie rośnie popularność ryczałtowego PIT.
Wydatki na dodatkowe świadczenia dla samozatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Skarbówka się zgadza, eksperci podkreślają jednak, że tylko wtedy, gdy benefity są elementem wynagrodzenia współpracowników.
Spółka Apsys Polska dostała certyfikat BREEAM New Construction na poziomie Very Good dla warszawskiej inwestycji Solea.
Spółka Terra Casa zawarła umowę z Alior Bankiem na finansowanie budowy mieszkań przy ul. Białej Koniczyny w Warszawie.
Nie we wszystkich miastach przerost oferty nad tempem sprzedaży mieszkań jest silny. Największa presja w Katowicach i w Łodzi - wynika z danych Otodom Analytics.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas