Żeby dostać emeryturę, trzeba się zwolnić z pracy. Orzeczenia sądów

Nie ma znaczenia wymiar etatu, wysokość pensji ani fakt, że praca jest wykonywana za granicą. Aby nabyć prawo do emerytury, należy rozwiązać stosunek pracy. Tak wynika z orzecznictwa sądów.

Publikacja: 16.04.2025 05:00

Czy aby nabyć prawo do emerytury, należy rozwiązać stosunek pracy

Czy aby nabyć prawo do emerytury, należy rozwiązać stosunek pracy

Foto: Adobe Stock

Osoba ubiegająca się o emeryturę z ZUS musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy. Kontynuacja zatrudnienia po dniu nabycia prawa do emerytury przesądza o zawieszeniu tego prawa, także w razie kontynuowania zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Tak wynika z orzecznictwa. Nawiązując do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 lutego 2006 r., SK 45/04, Sąd Najwyższy uznał, iż umożliwienie pobierania świadczeń emerytalnych bez przerwania działalności zawodowej u dotychczasowego pracodawcy wykracza poza konstytucyjny zakres prawa do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego – art. 67 ust. 1 Konstytucji RP. Jest to przywilej, który może podlegać ograniczeniom ze względu na prowadzenie przez państwo określonej polityki społecznej, np. w zakresie zapewnienia pełnego, produktywnego zatrudnienia czy zapewnienia miejsc pracy dla młodszych osób. Spełnienie przez ubezpieczonego ustawowych warunków nabycia prawa do emerytury nie musi oznaczać podjęcia przez organ rentowy jej wypłaty.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Kiedy spółka komunalna musi płacić VAT
Administracja
Zaległości w podatku od nieruchomości. Nie można karać za bałagan w magistracie
Administracja
Nielegalne nagrody z budżetu gminy dla strażaków
Administracja
Uaktualnienie dokumentu nie wymaga nowej sprawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Administracja
Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę