VAT - podzielona płatność: od 1 lipca zmiany korzystne dla samorządów

Jednostka dokonująca zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności nie będzie musiała sprawdzać, czy rachunek sprzedawcy figuruje w wykazie podatników VAT.

Publikacja: 06.07.2020 18:00

VAT - podzielona płatność: od 1 lipca zmiany korzystne dla samorządów

Foto: AdobeStock

Przepisy dotyczące tzw. „białej listy" obowiązują od 1 września 2019 r., jednak większego znaczenia nabrały po wejściu w życie sankcji od 1 stycznia 2020 r. za dokonanie płatności na rachunek, którego nie ma na białej liście w odniesieniu do transakcji przekraczających 15.000 zł. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego (JST) główne znaczenie ma sankcja dotycząca solidarnej odpowiedzialności nabywcy za VAT nierozliczony przez dostawcę, zaś sankcja w postaci wyłączenia takiego wydatku z kosztów uzyskania przychodu dotyczy wąskiej grupy podmiotów publicznych, np. zakładów budżetowych, które są podatnikami podatku dochodowego. Przed obiema sankcjami można się uchronić, jeśli nabywca złoży zawiadomienie do urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy (formularz ZAW-NR). Natomiast dotychczas zapłata w formie split payment chroniła tylko przed sankcją VAT.

Pozostało 85% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Administracja
Jak gminy powinny przygotować się do reformy planistycznej?
Administracja
Teresa Siudem: Planistyczna karuzela dopiero przed nami
Administracja
Czy gmina może wynająć lokal bibliotece?
Administracja
Polska i Saksonia wzmocnią współpracę w zakresie edukacji, kultury i turystyki
Administracja
Kiedy płatnik może wnioskować o stwierdzenie nadpłaty podatku u źródła?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne