VAT - podzielona płatność: od 1 lipca zmiany korzystne dla samorządów

Jednostka dokonująca zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności nie będzie musiała sprawdzać, czy rachunek sprzedawcy figuruje w wykazie podatników VAT.

Publikacja: 06.07.2020 18:00

VAT - podzielona płatność: od 1 lipca zmiany korzystne dla samorządów

Foto: AdobeStock

Przepisy dotyczące tzw. „białej listy" obowiązują od 1 września 2019 r., jednak większego znaczenia nabrały po wejściu w życie sankcji od 1 stycznia 2020 r. za dokonanie płatności na rachunek, którego nie ma na białej liście w odniesieniu do transakcji przekraczających 15.000 zł. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego (JST) główne znaczenie ma sankcja dotycząca solidarnej odpowiedzialności nabywcy za VAT nierozliczony przez dostawcę, zaś sankcja w postaci wyłączenia takiego wydatku z kosztów uzyskania przychodu dotyczy wąskiej grupy podmiotów publicznych, np. zakładów budżetowych, które są podatnikami podatku dochodowego. Przed obiema sankcjami można się uchronić, jeśli nabywca złoży zawiadomienie do urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy (formularz ZAW-NR). Natomiast dotychczas zapłata w formie split payment chroniła tylko przed sankcją VAT.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Administracja
Katarzyna Wójcik: Radny bez kontroli nad mieniem komunalnym
Administracja
Czy radny może przeprowadzić kontrole w spółce komunalnej?
Administracja
Miasto zapłaci, bo właściciel auta zapomniał o formalności. Wyrok WSA
Administracja
To, że zabytek wymaga rozbiórki, nie uchroni przed karą za zaniechanie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja
Podatnik, zaniżając wartość budowli, musi się liczyć z sankcjami