Aktualizacja: 02.06.2021 10:59 Publikacja: 02.06.2021 00:01
Foto: Adobe Stock
Nowa ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019 ze zm. – dalej npzp) przejęła w postaci niemal niezmienionej regulację podwykonawstwa z poprzednio obowiązującego prawa zamówień publicznych z 2004 r.
Analogie dotyczą samej definicji umowy o podwykonawstwo, przepisów określających zasady zawierania umów o podwykonawstwo, instytucji bezpośredniej zapłaty podwykonawcy, obowiązku wprowadzenia do umowy w sprawie zamówienia publicznego katalogu kar umownych sankcjonujących naruszenia obowiązków wykonawcy (generalnego) związanych z podwykonawstwem czy też prawa do odstąpienia od umowy w sprawie zamówienia przez zamawiającego w przypadku wielokrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5 proc. wartości umowy. Nowe prawo zamówień publicznych wprowadza jednak kilka całkowicie nowych, ciekawych instytucji prawnych, mających na celu wzmocnienie pozycji prawnej podwykonawcy w stosunku do wykonawcy (generalnego).
Odpady niebezpieczne są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Dlatego z dzikich wysypisk powinny być jak najszybciej usuwane. To jednak oznacza spory wydatek dla samorządu.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Jednostki oświaty niejednokrotnie uczestniczą w różnego rodzaju międzynarodowych programach edukacyjnych, z tytułu których ponoszone są opłaty. Czy wypłata należności w związku z uczestnictwem szkoły w takim programie może być obciążona opodatkowaniem u źródła?
Samo powołanie na stanowisko zastępcy wójta, bez podjęcia się wykonywania tej funkcji, nie stanowi podstawy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Pobierając opłaty za zajęcie pasa drogowego, gmina wykonuje działania mieszczące się w zakresie jej zadań własnych. Pobierana przez gminę danina o charakterze publicznym nie stanowi zapłaty za świadczenie usług.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
By miasta mogły efektywnie tworzyć klastry i spółdzielnie energetyczne potrzebne są zmiany w prawie. Powinny skupić się na tym, by różne ustawy tworzyły spójny system. Teraz tak nie jest.
W 2024 r. zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o 282 mld zł – wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów. Nigdy wcześniej dług w ciągu roku nie zwiększył się aż o tak wysoką kwotę.
Dla niektórych gmin koszt wywiezienia odpadów w wysokości kilkunastu milionów złotych jest nie do udźwignięcia. Dzięki dofinansowaniu samorząd będzie mógł je usunąć – mówi Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
Do końca lutego można pozyskać dotacje na wprowadzanie innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, zarządzania różnorodnością i pracy zdalnej.
Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
Jeszcze w tym tygodniu prezydent powinien zdecydować o losach ustawy budżetowej.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają je o nierówną konkurencję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas